Всесвіт

Потужні сонячні спалахи в системі Проксима Центавра: так вмирає надія

Астрономи помітили в найближчій до нас системи Проксима Центавра, планети якої були претендентами на колонізацію, потужні сонячні спалахи і дуже високий радіаційний фон.

У 2016 році вчені підтвердили відкриття Проксими b, потенційно придатної для життя планети розміром із Землю. Це могло бути торжество астрономів: планета, що обертається навколо зірки Проксима Центавра (найближчої до нашої системи) була багатообіцяючим кандидатом на колонізацію в майбутньому. З тих пір пройшло багато часу: астрономи то висували припущення, що на планеті може бути багато рідкої води і умови для органічного життя, то казали, що це просто млява скеляста планета, атмосфера якої знищена агресивною молодою зіркою. Нові дослідження, на жаль, лише підкріплюють останній варіант.

Ґрунтуючись на спостереженнях з Великого міліметрового/субміліметрового масиву Атаками (ALMA), вчені нещодавно виявили, що Проксима Центавраі випромінювала виключно потужний сонячний спалах у березні 2017 року. Якби життя і існувала на Проксіма b, то подібні сильні спалахи, які в 10 разів яскравіше, ніж найпотужнішого викиду нашого Сонця, давно знищили б її. Мередіт Макґрегор (Meredith MacGregor), астроном з Інституту Карнегі, запевняє, що це явище не є чимось незвичайним. Її команда виявила, що спалах зробили Проксиму Центавра яскравіше в 1000 раз всього на 10 секунд. Попередні ж спалахи тривали трохи менше двох хвилин, але при цьому опромінювали планету в 4000 разів більшим числом радіації, ніж наша Земля отримує від Сонця.

Подібні спалахи, поза всяким сумнівом, за довгі роки повністю випарували б будь-яку атмосферу і будь-яку воду з поверхні планети. Звичайно, ми не можемо з 100% упевненістю говорити про те, які ще дивовижні форми може прийняти життя, що з’явилася на інших планетах, і в яких умовах воно здатне виживати. Втім, вже зараз майже завершено нове покоління потужних телескопів, які допоможуть астрономам вивчити поверхню планети і точно визначити, чи є там які-небудь ознаки життєдіяльності.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button