Наука

Риби виявилися здатними «гнати хвилю», захищаючись від нападу птахів (відео)

Мексиканські риби пецилії утворюють численні зграї і в момент небезпеки починають синхронно рухатися, створюючи бриж, яка збиває з пантелику хижаків.

Пецилії збираються косяками, що налічують багато тисяч особин/©Juliane Lukas

Подібно до того, як уболівальники на трибунах скоординовано рухаються, створюючи «хвилю», вміють поводитися і риби. Діючи разом зграями з багатьох тисяч особин, вони створюють на поверхні води хвилі, збиваючи з пантелику хижих птахів і знижуючи результативність їх атак. Про це Йєнс Краузе (Jens Krause) та його колеги з Берлінського Інституту прісноводної екології та рибництва імені Лейбніца пишуть у статті, опублікованій в журналі Current Biology.

Вчені працювали в експедиції поблизу міста Теап на півдні Мексики. Там знаходяться вулканічні джерела Банос-дель-Асуфре, вода в яких не надто підходить для життя риб: кисню вона містить мало, зате багата на токсичний сірководень. Однак незвичайні риби Poecilia sulphuraria пристосувалися до таких умов. Ці пецилії, далекі родичі коропів, досягають всього кількох сантиметрів, зате зустрічаються в безлічі, іноді збираючись зграями до 100 тисяч особин.

©SciTechDaily, Doran та ін.

Не дивно, що подібний достаток приваблює хижих птахів, тим більше, що пецилії тримаються ближче до поверхні, де кисню більше. Спостерігаючи їх полюванням, вчені й помітили незвичайну колективну поведінку. Побачивши наближення птахів, риби починають рухатися, наче вболівальники на трибунах, і «женуть хвилю». Іноді така поведінка тривала до двох хвилин, і біологи вирішили розібратися, з чим вона пов’язана.

Підозра про те, що хвилі допомагають захиститися від хижаків, виникло відразу. Тому вчені простежили, як хвилі позначаються на ефективності їх атак, і справді виявили, що напади виявляються менш результативними. “Іноді птах просто відлітав, не намагаючись повторити атаку”, – відзначила Кароліна Доран (Carolina Doran), одна з авторів роботи. Щоправда, така тактика спрацьовувала не для всіх хижаків. Наприклад, пітанги, які полюють без нюрків усім тілом, діючи під водою лише дзьобом, продовжували благополучно харчуватися, незважаючи на хвилі та брижі.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments