Земля

Річні кільця дерев розповіли про потепління в Азії

Новий спосіб аналізу річних кілець дозволив дослідникам відновити температуру в Монголії з 1269 року. Підтвердилося, що з 1990-х років літні температури б’ють рекорди в регіоні.

Центральна Азія – один з найспекотніших і посушливих регіонів. Відкриття вчених допомогло пролити світло на історичну картину зміни температури.

Дослідження, опубліковане в Geophysical Research Letters під керівництвом старшого наукового співробітника обсерваторії Колумбійського університету Ніколь Деві, присвячене відновленню кліматичних даних по Центральній Азії.

На сьогодні існує мало даних за тривалим спостереженням клімату в Центральній Азії. Цей регіон сильно постраждав від тривалої посухи. Наприклад, в цьому році температура повітря досягала +45 ° С – навіть було оголошено штормове попередження. Аналіз річних кілець дерев може розповісти про клімат за сотні та тисячі років до сьогоднішнього дня. Відповідні дерева і колоди знайти непросто – тим цінніше проведене дослідження.

Зразки взяті з декількох високогірних лісів Західної Монголії. Автори дослідження стверджують, що дістатися до незайманих старих лісів – завдання не з легких! Як зразки використовувалися як живі дерева сибірської модрини віком від 4 до 5 століть, так і реліктова деревина, що не згнила через холод і посухи.

Вимірювання ширини річного кільця не виправдало себе – тому команда вимірювала щільність деревини. Для цього методу потрібно вирізати дуже тонку смужку серцевини дерева – тонше за людську волосину – і пропустити крізь неї світло. Менш щільні кільця будуть пропускати більше світла і вкажуть на більш холодні умови. На жаль, цей метод складний і вимагає великих тимчасових витрат.

Нарешті, команда звернулася до безпечнішого методу – дослідники оцінювали, наскільки добре кожне кільце зображає синє світло. Менш щільна деревина поглинає менше синього світла через знаходження в більш холодних умовах.

Швидке потепління вже зараз завдає шкоди не тільки крихким екосистемам, а й економіці Монголії. Її основна галузь – кочове тваринництво. Сильна посуха призводить до відсутності кормів, а значить, падежу худоби.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button