Технології

Вчені розкрили секрет унікального звучання скрипок Страдіварі

За своє життя відомий скрипковий майстер Антоніо Страдіварі виготовив близько 1200 скрипок. Причому покупцями його унікальних виробів були тільки дуже багаті люди, включно з членами королівської сім’ї. Сьогодні залишилося близько 600 скрипок Страдіварі, кожна з яких може коштувати приблизно 10 мільйонів доларів. Однак до цього часу не було ясно, в чому секрет Страдіварі – тільки в майстерності виготовлення скрипок, або ж в чомусь іншому?

Китайські вчені спільно з дослідником з Техаського університету A & M (США) Джозефом Нагиварі підтвердили теорію, що Антоніо Страдіварі, а також його менш відомий сучасник Джузеппе Гварнері обробляли свої інструменти хімічними речовинами, завдяки яким скрипки набували свого неповторного звучання. Причому деякі з цих речовин були ідентифіковані вперше.

Професор біохімії Джозеф Нагиварі першим висунув гіпотезу, що при виготовленні скрипок Страдіварі й Гварнері використовували хімічні речовини, внаслідок чого їх інструменти мали неперевершену якістю. Близько 40 років тому він підтвердив своє припущення, з’ясувавши, що майстри піддавали деревину агресивній хімічній обробці, щоб вивести з неї черв’яків. Пізніше його результати були підтверджені в огляді Американського хімічного товариства.

У новому дослідженні вчені з’ясували, які саме речовини використовували майстри – в їх число входили бура (тетраборат натрію, який використовувався ще стародавніми єгиптянами як інсектицид), цинк, мідь, галун і вапняна вода.

Дослідники відзначають, що Страдіварі й Гварнері, ймовірно, співпрацювали з аптекарями того часу, які добували для них ці сполуки. Причому у кожного майстра, швидше за все, була власна методика обробки дерева, яка трималася в таємниці. А ось склад розчину був в «відкритому доступі», оскільки секрет виготовлення скрипок був не в ньому, а в самому процесі.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments