Земля

Ріст льодовиків в Гімалаях

Французькі геологи виявили аномальні ділянки льодовикового покриву в великих Гімалаях, де місцеві льодовики поступово набирають масу, а не зменшуються, як це роблять інші крижані масиви в цих горах і по всій планеті, мовиться в статті, опублікованій в журналі Nature Geoscience.

Вважається, що зміна клімату яка проявляється сьогодні в зменшенні площі льодовиків в приполярних регіонах і у високогірних районах в інших областях Землі. У лютому 2012 року американські кліматологи оцінили загальний спад глобального льодового покриву за допомогою супутників GRACE і з’ясували, що його танення щорічно «додає» приблизно 1,5 міліметра до рівня світового океану. При цьому вони виявили, що льодовики Гімалаїв скоротилися набагато менше, ніж передбачали моделі, повідомляє РИА Новости.

Група геологів під керівництвом Джулі Гардель з університету міста Гренобль (Франція) підтвердила незвичайність гімалайських льодовиків, порівнявши тривимірні карти підвищень, що описують стан льодовиків в 2000 і 2008 роках.

Гардель та її колеги вивчили дані, отримані американським шатлом «Індевор» в 2000 році в рамках програми картографування SRTM і геодезичним супутником SPOT5 в 2008 році. Геологи використовували їх для складання тривимірних профілів льодовика, придатних для порівняння.

Для порівняння моделей геологи обчислили висоту кількох рівних ділянок поверхні у відкритих і стабільних ділянках місцевості поза льодовиків в тій та іншій моделі і визначили різницю у висоті між ними. Це дозволило дослідникам «накласти» тривимірні карти одну на одну і порівняти їх. Крім того, вчені звели до мінімуму вплив інших факторів, не пов’язаних зі зміною площі і товщини льодової поверхні – коливань в товщині сезонного снігового покриву і деяких інших елементів.

Виявилося, що в районі Каракорумських гір – північно-західній частині Великих Гімалаїв – знаходиться досить велика зона площею в 5,6 тисячі квадратних кілометрів, де площа льодового покриву не тільки не змінилася, а й дещо збільшилася за вісім років.

За розрахунками Гардель та її колег, каракорумскоі льодовики додавали приблизно по 11-33 сантиметра на рік або ж залишалися практично незмінними при найбільш консервативних оцінках. Відповідно, загальний внесок цих льодовиків у зростання рівня світового океану становить мінус 0,006 міліметрів на рік. Іншими словами, зростання каракорумском льодовиків зменшує рівень моря, а не збільшує його.

З іншого боку, льодовики в інших частинах Гімалаїв продовжують скорочуватися: вони втрачають близько 310 кілограмів льоду на кожен квадратний метр льодового покриву на рік, що відповідає щорічному зменшенню товщини льодовиків приблизно на 70 сантиметрів.

Автори статті планують продовжити дослідження регіону для розкриття причин того, чому західні льодовики зберігають свою товщину і вибиваються із світового тренду, тоді як східні слідують ім.

Натхнення

[poll id=”1″]


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button