Різне

Десять цікавих фактів зі життя Ейнштейна

Ви вважаєте, що знаєте, хто такий був Альберт Ейнштейн: розсіяний геній, який відкрив нам теорію відносності (до речі, їх насправді дві: спеціальна і загальна теорія відносності)? Але чи знали ви, що він народився з такою великою головою, що його мати подумала, що у нього якась деформація або, що у Ейнштейна була позашлюбна дитина?
Ось 10 найбільш дивних фактів про самого розумного генія, про які ви можливо не здогадувалися.

1. Ейнштейн був повною дитиною з великою головою

Коли мати Альберта, Пауліна Ейнштейн народила його, вона надумала, що його голова була настільки великою і потворною що викликала думки про якусь деформації.

Так як потилиця здавалася надто великою, родина спочатку запідозрила якусь потворність. Лікареві, однак, вдалося заспокоїти батьків, і через кілька тижнів голова дитини набула нормальних розмірів. Коли бабуся Ейнштейна вперше його побачила, то за деякими свідченнями вона постійно повторювала: “занадто товстий, дуже товстий!” Всупереч усім побоюванням Альберт ріс і розвивався нормально, за винятком того, що він був злегка повільним.

2. Ейнштейн страждав від мовних труднощів, коли був дитиною

Будучи дитиною, Ейнштейн дуже рідко говорив. Коли він розмовляв, то робив це дуже повільно, намагаючись скласти цілі речення у себе в голові і бурмочучи їх собі під ніс, поки не зміг правильно вимовити їх уголос, і так десь до 9-ти років. Батьки Ейнштейна боялися, що він був розумово відсталим, що звичайно було абсолютно необгрунтовано.

Так описав одну із ситуацій що сталася з Ейнштейном в дитинстві історик Отто Нойгебауер (Otto Neugebauer):

“Так як він почав пізно говорити, його батьки хвилювалися. Нарешті, коли на стіл подали вечерю, він порушив мовчання і сказав:” Суп занадто гарячий “. Зітхнувши від полегшення, батьки запитали його, чому він до цього мовчав. Альберт відповів:” Тому що до цих пір все було в порядку “.

Також крім Ейнштейна у багатьох геніальних людей спостерігалися затримки мови в дитинстві. Цьому явищу навіть дали назву “синдром Ейнштейна”.

3. Ейнштейна надихнув компас

Коли Ейнштейну було п’ять років, і він захворів, батько показав йому дещо, що сколихнуло в ньому інтерес до науки, а саме, компас.

Ейнштейна зацікавило, що куди б не був повернутий корпус, стрілка завжди вказувала в одному напрямку. Він подумав, що в цьому імовірно порожньому просторі повинна була бути якась сила, яка діяла на компас. Цей випадок часто згадували в розповідях про його життя, як тільки він став відомим.

4. Ейнштейн провалив вступний іспит до університету

У 1895 році у віці 17 років, Альберт Ейнштейн подав заявку на вступ до Швейцарської вищої технічної школи Цюріха. Він здав вступний іспит з математики, але провалив всі інші (історію, мови, географію і т.д.) Ейнштейну довелося вступити в професійне училище, перед тим як він знову здав іспити і нарешті вступив до Швейцарської вищої технічної школи Цюріха рік по тому.

5. У Ейнштейна була позашлюбна дитина

У 1980-х роках особисті листи Ейнштейна відкрили завісу таємниці генія: у нього була незаконнонароджена дочка від його колишньої однокурсниці Мілеви Марич, на якій Ейнштейн пізніше одружився. У 1902 році, за рік до одруження, Мілева народила дочку, яку назвали Лізерль, яку Ейнштейн ніколи не бачив і, подальша доля якої залишається загадкою.

Мілева народила дочку в батьківському домі в Новому Саді. Це трапилося в кінці січня 1902 року, коли Ейнштейн був у Берні. З листів можна зробити висновки про те, що пологи проходили важко. Офіційне ім’я дівчинки невідомо. У листах було згадано тільки ім’я Лізерль. Подальше життя Лізерль навіть на сьогоднішній день залишається невідомим. Експерти вважають, що можливо у дівчинки були якісь порушення, коли вона народилася і жила з батьками Мілеви. Також вважається, що дівчинка померла від інфекції, викликаної скарлатиною у вересні 1903 року. Також з листів можна зробити висновки, що Лізерль удочерили після народження. Останній раз Ейнштейн згадував її в листі до Мілеві 19 вересня 1903.

6. Ейнштейн віддалився від першої дружини, а потім запропонував їй дивний контракт

Після того, як Ейнштейн і Мілева одружилися, у них народилося двоє синів: Ганс-Альберт і Едуард. Однак академічний успіх ученого та поїздки по всьому світу дорого йому обійшлися: він віддалився від своєї дружини. Якийсь час пара намагалася вирішити проблеми, і Ейнштейн навіть запропонував дружині дивний контракт для спільного проживання, за яким вони продовжують жити разом, але за певних умов:

“1. Ти будеш стежити за тим, що:

-Мої речі і білизна будуть завжди чистими

-Ти будеш приносити мені сніданок, обід і вечерю регулярно до мене в кімнату

-Моя спальня і студія будуть міститися в чистоті, особливо мій стіл, яким буду користуватися тільки я

2. Ти відмовишся від усіх особистих відносин зі мною, оскільки вони не є абсолютно необхідними з соціальних причин

3. Ти перестанеш зі мною говорити, якщо я попрошу тебе про це. ”

Дружина прийняла всі його умови. Потім він ще раз написав їй у листі, переконавшись в тому, що вона розуміє його зайнятість в майбутньому і те, що особисті аспекти повинні бути зведені до мінімуму. Він також заявив: “Після повернення, я проявлю до тебе належну поведінку з мого боку, яке б я виявив до будь-якої незнайомої жінки”.

7. Ейнштейн не ладнав зі старшим сином

Після розлучення, відносини Ейнштейна зі старшим сином, Гансом-Альбертом погіршилися. Ганс звинувачував батька в тому, що той залишив Мілеву, а після того як Ейнштейн отримав Нобелівську премію і гроші, надав Мілеві доступ тільки до відсотків, а не основної суми нагороди, що значно ускладнювало її фінансове життя.

Сварка між батьком і сином ще більше ускладнилася після того, як Ейнштейн виступив проти шлюбу Ганса-Альберта з Фредом Кнехт.

У 1927 році коли Гансу було 23 роки, він закохався в більш старшу за віком і, на думку Ейнштейна, некрасиву жінку. Він прокляв їх союз, стверджуючи що його наречена була підступною жінкою яка переслідує його сина. Коли всі спроби обірвати їх зв’язок провалилися, Ейнштейн благав сина, щоб той не заводив дітей, оскільки це ще більше ускладнить неминуче розлучення.

Надалі Ганс-Альберт іммігрував до США і став професором гідротехніки в Каліфорнійському університеті Берклі. Навіть у новій країні, батько і син були порізно. Коли Ейнштейн помер, він залишив невеликий спадок своєму синові.

8. Ейнштейн був ловеласом

Після того, як Ейнштейн розлучився з Мілевою, а його невірність згадувалася як одна з причин розлучення, він незабаром одружився зі своєю кузиною Ельзі Левенталь. Насправді, Ейнштейн також подумував одружитися з донькою Ельзи від її першого шлюбу, але та була проти. Дочка Ельзи, яка була на 18 років молодша Ейнштейна, не вабив Альберт, вона любила його як батька, і розуміла, що краще з ним не зв’язуватися.

На відміну від Мілеви, головною проблемою Ельзи було встежити за своїм знаменитим чоловіком. Вона, безумовно, знала і терпіла його невірність і пригоди, в яких він потім зізнавався у своїх листах.

Спочатку він згадував про те, що його перший шлюб був невдалим. Потім після одруження на Ельзі, він зрадив її зі своєю секретаркою  Бетті Ньюманн.

У нещодавно оприлюднених листах Ейнштейна, він згадує близько шести жінок, з якими він проводив час і від яких отримував подарунки, коли був одружений на Ельзі. Серед його коханок були згадані Естела, Етель, Тоні і його “російська шпигунка” Маргарита. Інші ж вказані в листі тільки ініціалами М. і Л.

“Правильно, що М. стежила за мною і її переслідування виходять з під контролю”, – писав він у листі в 1931 році. “З усіх дам, я насправді прив’язаний тільки до місіс Л., яка абсолютно нешкідлива і порядна”.

9. Пацифіст Ейнштейн закликав Рузвельта розробити атомну бомбу

У 1939 році, стурбований ростом могутності нацистської Німеччини, фізик Лео Силард переконав Ейнштейна написати лист президенту Франкліну Рузвельту, попереджаючи, що нацистська Німеччина проводить дослідження у сфері розробки атомної бомби і закликав США створити свою власну.

Лист Ейнштейна і Силард часто цитується, як одна з причин, по якій Рузвельт почав секретний Манхеттенський проект для розробки атомної бомби. Хоча Ейнштейн був геніальним фізиком, його вважали загрозою для безпеки і його, на щастя, не запросили для допомоги в цьому проекті.

10. Мозок Ейнштейна пролежав у банку 43 роки, а потім був розісланий по шматочках по всьому світу

Після смерті Ейнштейна в 1955 році, його мозок був витягнутий без згоди його родини Томасом Штольцем Харві, патологоанатомом в Принстонській лікарні, який проводив розтин. Харві забрав мозок Ейнштейна додому і зберігав у банці. Пізніше його звільнили з роботи за те, що він відмовився віддати цінний орган.

Багато років потому, Харві, який на той час отримав дозвіл від Ганса-Альберта вивчити мозок Ейнштейна, послав шматочки мозку Ейнштейна різним ученим по всьому світу. Одним з учених був Маріанн Даймонд (Marian Diamond), який виявив, що в порівнянні зі звичайними людьми у Ейнштейна було набагато більше гліальних клітин області мозку, яка відповідала за синтез інформації.

В іншому дослідженні, Сандра Вітельсон (Sandra Witelson) з’ясувала, що в мозку Ейнштейна була відсутня особлива “зморшка”, звана Сільвієвою щілиною. Вона припустила, що незвичайна анатомія допомогла нейронам мозку Ейнштейна вільніше спілкуватися один з одним. Також були припущення, що мозок вченого мав більшу щільність і що нижня тім’яна частка, пов’язана з математичними здібностями була у нього більша за інших.

У 1998 році, 85-річний Харві, який багато років зберігав мозок Ейнштейна, віддав його патологоанатому Прінстонського університету, в якому він колись працював.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button