Людина

Рівень дитячої смертності в давнину міг бути набагато нижчим, ніж припускали

Нове дослідження австралійських учених показало, що рівень дитячої смертності в доісторичні часи міг бути не таким жахливим, як думали раніше.

Children Playing Outdoors
Фото

Оскільки у стародавніх могильниках часто знаходять останки дітей, у науковому середовищі склалася думка, що дитяча смертність у ті часи була дуже високою. Це інтуїтивно зрозуміло, адже найуразливішими категоріями населення в усі часи вважалися породіллі та немовлята. У давнину не було медицини та ліків, які могли б вилікувати дитину. Поширена думка про те, що в ті далекі часи протягом першого року життя вмирало майже 40 відсотків дітей.

Навіть звичайна застуда теоретично могла відправити дитину на той світ. Втім, ми судимо про людей тих часів за сучасними мірками, які можуть бути некоректними. Велика ймовірність, що предки були набагато витривалішими й міцнішими за нас — через природний відбір, який майже «вимкнений» у наші дні в розвинених країнах.

Вчені з Австралійського національного університету проаналізували дані ООН про сучасне населення 97 країн. Період аналізу охопив десять років. Висновки представлені в American Journal of Biological Anthropology. Дослідники припустили, що поширеність дитячих останків у могилах може бути пов’язана не стільки з високою смертністю, скільки з високою народжуваністю. про те, як «виходять» діти, жінки фертильного віку повинні були бути «хронічно» вагітними. А чим більше дітей народиться, тим більше їх і помре. Дослідження австралійських учених показало це на прикладі даних за останнє десятиліття.

Як і передбачали автори роботи, сучасний рівень народжуваності корелював із рівнем смертності дітей до п’яти років. У країнах з низькою народжуваністю (наприклад, в Японії та Ісландії) немовлята помирали рідше, а в країнах з високою народжуваністю (скажімо, в Республіці Малі) спостерігалася і відносно вища дитяча смертність.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button