Здоров'я

Екстремальна спека нашкодила молоді сильніше, ніж людям похилого віку

Всупереч поширеній думці, вчені показали, що сильна спека сильніше б’є по здоров’ю молодших, ніж людей похилого віку.

Young Men on the Riverside
Фото Від pixelshot

Через зміни клімату вчені б’ють на сполох: спекотних днів, за їхніми прогнозами, має ставати все більше, що може позначитися на здоров’ї населення багатьох країн. Відомо, що спека погано позначається на організмі багатьох людей. Заведено думати, що частіше від неї страждають саме люди похилого віку, а не молоді. Проте вчені з університетів Бостонського (США) та Британської Колумбії (Канада) провели дослідження та показали, що це зовсім не так – принаймні для жителів США. Свої висновки вони представили у The British Medical Journal.

Автори роботи вивчили зв’язок між екстремально спекотними днями та кількістю відвідувань та викликів невідкладної допомоги. З’ясувалося, що такий зв’язок справді є. Причини відвідувань та викликів виявилися різними: від захворювань нирок до психічних розладів. Але найбільш вираженим такий зв’язок був у людей віком від 18 до 64 років.

Попередні дослідження впливу спеки на здоров’я були зосереджені на госпіталізації та смертності переважно літнього контингенту. За словами вчених зі США та Канади, їх дослідження — перше, яке присвячене пацієнтам різного віку (крім дітей). Річ у тому, що багато захворювань та загострень призводять до виклику швидкої допомоги, але не до госпіталізації, тому що їх можна вилікувати в короткі терміни. Особливо це стосується молодого та дорослого населення.

«Вивчаючи відвідування відділень невідкладної допомоги, ми прагнули отримати повнішу картину справжнього тягаря хвороб, який може бути пов’язаний з періодами сильної тяжкості”, – розповів старший автор дослідження доктор Григорій Велленіус. У роботі використали дані відвідувань швидкої допомоги у теплий сезон (з травня по вересень) у 2939 округах США з 2010 по 2019 рік.

Таким чином, вчені проаналізували дані про 21 996 670 відвідування швидкої допомоги. Вони з’ясували, що у дні екстремальної спеки ризик звернутися до медиків зростає на 66 відсотків. У порівнянні з більш прохолодними днями на 30 відсотків виклики пов’язані із захворюваннями нирок. Однак ці показники варіюються залежно від віку: на 10,3 відсотка ризик зростає серед людей від 45 до 54 років і лише на 3,6 відсотка — серед осіб віком від 75 років.

Можливо, це пов’язано з тим молоді люди частіше бувають на відкритому повітрі або краще усвідомлюють той факт, що їм потрібна термінова медична допомога. Вчені кажуть, що спека особливо небезпечна для північних регіонів, де населення не звикло до таких перепадів температур. Чим південніше проживає людина, тим менший ризик для здоров’я він наражається в умовах спеки.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button