Земля

Рівень моря зріс в 20 столітті швидше, ніж за останні 3 тисячі років

Аналіз стародавніх морських відкладень на острові Ньюфаундленд показав, що рівень світового океану за останнє століття збільшився набагато швидше, ніж за минулі три тисячі років, йдеться в статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

d331ea626a2e8bde20f894fb1d0df230
“Для передбачення того, як буде рости рівень моря в майбутньому, нам необхідно розуміти, як клімат впливає на поведінку і товщину світового океану. І точні дані про те, як відбувалися подібні зміни в останні три тисячі років, допоможуть нам отримати подібні дослідження”, – заявив Бенджамін Хортон (Benjamin Horton) з Ратгеровського університету (США).

Хортон і його колеги з’ясували, що сьогодні рівень моря росте набагато швидше, ніж в минулому, а також розкрили незвичайний зв’язок між періодами похолодання і флуктуаціями в рівні моря, вивчивши відкладення порід, сформованих на берегах океану на канадському построве Ньюфаундленд, а також в двох дюжинах інших куточків Землі.

Як пояснюють вчені, дані по флуктуацій рівня моря в одній або декількох точках поверхні Землі нічого не говорять самі за себе – всі ці падіння і підвищення можуть бути викликані локальними процесами, що не має нічого спільного із загальними змінами в “висоті” світового океану.

Автори статті розробили спеціальну методику статистичного аналізу, яка дозволила їм зіставити зміни в рівні моря в різних точках Ньюфаундленду і інших регіонів Землі, прибрати всі локальні флуктуації і досить точно оцінити, як насправді змінювався світовий океан в останні 2700 років.

Читайте також: 

Як виявилося, минулі два тисячоліття можна розділити на два періоди. Під час першого з них, який тривав від початку нової ери і до 700 року, рівень моря повільно підвищувався на 0,1 міліметра в рік, що було пов’язано з ростом середньорічних температур.

Під час другого періоду, який тривав з 700 по 1400 рік, висота світового океану, навпаки, падала зі швидкістю в 0,2 міліметра. В цілому, за цей період рівень моря впав на 8 сантиметрів, тоді як рівень середньорічних температур знизився всього на 0,2 градуса Цельсія. Настільки високе падіння, як визнають кліматологи, було дещо несподіваним для них.

Починаючи з 1860 року, як показують відкладення з острова, рівень моря почав різко зростати – спочатку на 0,4 міліметра в рік, а потім на 1,4 міліметра в рік в 20 столітті. Сьогодні, за поточними оцінками кліматичних супутників, “висота” світового океану щороку збільшується на 2,5-3 міліметра.

Використовуючи ці дані, Хортон і його колеги оцінили те, як буде рости рівень моря в поточному столітті. За їхніми оцінками, світовий океан підніметься приблизно на 1,3 метра до 2100 року, якщо держави світу не робитимуть заходів щодо стриманості глобального потепління, і на 61-85 сантиметрів – при помірному і максимальному зниженні викидів парникових газів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button