Земля

Третина продуктів харчування і третина лісів зникнуть через зміни клімату

Зміна клімату негативно позначається на сільському господарстві й тваринництві, але було мало наукових знань, які регіони Землі будуть порушені або які можливі найбільші ризики. Нове дослідження оцінює, наскільки глобальне виробництво продуктів харчування постраждає, якщо викиди парникових газів не будуть скорочені.

Згідно з дослідженням, сценарій втрати третини продуктів харчування точно станеться, якщо викиди вуглекислого газу продовжать рости нинішніми темпами. У дослідженні вчені визначили концепцію безпечного кліматичного простору – районів, де в цей час продукується 95% рослинництва, завдяки поєднанню трьох кліматичних факторів: опадів, температури і посушливості.

«Наші дослідження показують, що швидке, неконтрольоване зростання викидів парникових газів може до кінця століття привести до того, що більше третини нинішнього світового виробництва продуктів харчування потрапить в умови, при яких продукти харчування не будуть вироблятися. Хороша новина, що тільки частина виробництва продуктів харчування зіткнеться з небаченими поки умовами, якщо ми колективно скоротимо викиди, і потепління буде обмежено 1,5-2 ° C », – говорить Матті Кумма, професор глобальних проблем води та харчування в Університеті Аалто.

Зміни кількості опадів і посушливості, а також потепління клімату особливо загрожують виробництво продуктів харчування в Південній і Південно-Східної Азії, а також в Сахельскому регіоні Африки. Це області, в яких відсутня здатність адаптуватися до мінливих умов.

Виробництво продуктів харчування розвивалося в умовах досить стабільного клімату, в період повільного потепління, що послідував за останнім льодовиковим періодом. Безперервне зростання викидів парникових газів може створити нові умови, а виробництво продовольчих культур і тваринництво просто не матиме достатньо часу, щоб адаптуватися.

У дослідженні використовувалися два майбутніх сценаріїв зміни клімату: один, в якому викиди вуглекислого газу радикально скорочуються, обмежуючи глобальне потепління до 1,5-2 ° C, і інший, в якому викиди продовжують незмінно рости.

Дослідники оцінили, як зміна клімату вплине на 27 найбільш важливих продовольчих культур і сім різних видів домашньої худоби, враховуючи різну здатність суспільства адаптуватися до змін. Результати показують, що загрози по-різному впливають на країни і континенти. У 52 з 177 досліджених країн все виробництво продуктів харчування в майбутньому залишиться в безпечному кліматичному просторі. До них відносяться Фінляндія і більшість інших європейських країн.

Третина продуктів харчування і третина лісів зникнуть через зміни клімату

Третина продуктів харчування і третина лісів зникнуть через зміни клімату

Третина продуктів харчування і третина лісів зникнуть через зміни клімату

І без того вразливі країни, такі як Бенін, Камбоджа, Гана, Гвінея-Бісау, Гаяна і Сурінам, сильно постраждають, якщо не будуть внесені зміни; до 95% нинішнього виробництва продуктів харчування випадає за межі безпечного кліматичного простору. У цих країн також значно менше можливостей адаптуватися до змін, викликаних зміною клімату, в порівнянні з багатими західними країнами. В цілому, 20% світового рослинництва і 18% тваринництва, що знаходяться під загрозою, розташовано в країнах з низькою стійкістю до адаптації до змін.

За оцінками дослідників, якщо викиди вуглекислого газу взяти під контроль, найбільша кліматична зона в світі на сьогодні – бореальний ліс, який тягнеться через північну частину Північної Америки, Росію і Європу – скоротиться з нинішніх 18,0 до 14,8 млн км. кв до 2100 році. Якщо не скоротити викиди, залишиться лише близько 8 млн км. кв великого лісу. У Північній Америці зміни будуть ще більш драматичними: 2000 року зона покривала приблизно 6,7 млн км. кв, а до 2090 року вона може скоротитися до однієї третини.

В арктичній тундрі буде ще гірше: за оцінками, вона повністю зникне, якщо не приборкати зміна клімату. Водночас за оцінками, зони тропічних сухих лісів і тропічних пустель будуть рости. До кінця цього століття ми побачимо понад 4 млн км нової пустелі по всьому світу.

Хоча це дослідження є першим комплексним поглядом на кліматичні умови, в яких сьогодні вирощують продукти харчування, і на те, як зміна клімату вплине на ці райони в найближчі десятиліття, його основна ідея ні в якому разі не унікальна: світові необхідні термінові дії.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button