Земля

Незвичайна кліматична катастрофа осушила Середземне море 6 мільйонів років тому

Незвичайна кліматична катастрофа, що осушила Середземне море приблизно 5-6 мільйонів років тому, виникла завдяки зростанню льодовиків на Південному полюсі Землі, чия поява і падіння в рівні світового океану змусила Гібралтар та інші регіони Середземномор’я підняти свою висоту.

36dc1583608cb5499574b36d2befb2f7

Причиною загадкового осушення Середземного моря приблизно 5000000 років тому виявилося зростання площі і товщини льодів на південному полюсі Землі, чия поява викликала деформацію в корі Землі, що і “підняло” Гібралтар і перетворило море в озеро. Такі дані геологи опублікували в статті в журналі Nature Communications.

“Ми виявили, що зростання антарктичної льодової шапки вкрай нерівномірно вплинуло на те, як змінився рівень моря в різних частинах Землі, тому що її збільшення викликало складний ланцюжок змін у структурі земної кори. Ці зміни ізолювали Середземне море від Атлантики до тих пір, поки кора не розтанула і не “потонула”, а Антарктика заново не почала танути “, – розповідає Крістіан Онайзер (Christian Ohneiser) з університету Отаго (Нова Зеландія).

Онайзер і його колеги вивчали коріння однієї з найзагадковіших подій в історії відносно недавнього геологічного минулого Землі – так званого Мессинського піку солоності, фантастичної за своїми масштабами кризи, яка відбулася приблизно 5-6 мільйонів років тому.

У цей час, як розповідають вчені, Середземне море пережило кілька якнайшвидших і вкрай серйозних епізодів обміління і навіть висихання, під час яких воно майже повністю пересихало або перетворювалося в набір не пов’язаних один з одним солоних озер, а потім заново заповнювалося водою. Слідами цього катаклізму є багатокілометрові поклади солі на південному узбережжі Європи.

Все це відбувалося в миті ока за геологічними мірками – води моря випаровувалися в повітря за приблизно тисячу років, а поверталися вони ще швидше – всього за кілька місяців. У ті часи, коли дно колишнього Середземного моря було сушею, там панували дійсно пекельні умови – температура повітря часто перевищувала 80 градусів Цельсія, а тиск був у 1,5 рази вище, ніж на рівні моря сьогодні.

Читайте також: 

За словами Онайзера, багато вчених вважають, що причиною цього катаклізму стало зростання льодової шапки Антарктиди, однак сам механізм його розвитку і пояснення його масштабів залишалися загадкою і предметом дискусій серед геологів. Інші дослідники не визнають цих теорій і вважають, що Середземне море було ізольовано в результаті руху літосферних плит, а не змін у рівні моря.

Автори статті спробували вирішити їх, відправившись в експедицію на берега Антарктиди, де вони зібрали близько 60 проб ґрунту, що сформувалися в міоцені, під час Мессинського піку солоності.

Їх вивчення показало, що істина крилася десь посередині між “океанографічною” і “тектонічною” теоріями – льоди Антарктики дійсно росли і вбирали в себе води світового океану, проте вони вплинули на Середземномор’ї не так, як вважали прихильники першої ідеї.

Як пояснює Онайзер, пониження рівня моря призвело до того, що “стовп” води тиснув на земну кору під Середземномор’ям набагато менше, ніж зазвичай. У результаті цього земна кора просто піднялася вгору, що призвело до того, що Гібралтарську протоку було повністю закрито.

Коли море повністю випарувалося, то його води повинні були кудись дітися – вона потрапили назад в світовий океан, що підвищило його рівень на кілька десятків метрів. Разом з повторним таненням Антарктики, цього було достатньо для того, щоб “промити” гібралтарський перешийок і викликати катастрофічний потоп, заново заповнивши улоговину Середземномор’я. Історія цієї катастрофи, як вважає Онайзер, є уроком на майбутнє для людства.

“Танення льоду в північній або південній полярній шапці теж, по всій видимості, призведе до нерівномірного зростання рівня моря в різних куточках світу. Ми повинні враховувати цей фактор в прогнозі наслідків зміни клімату”, – підсумовує вчений.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button