Земля

Робот опустився на рекордну глибину Границької безодні: що він там “побачив” (фото+відео)

Інженери розробили робота UX-1Neo і опустили його на рекордні 450 м в Границьку безодню – найглибшу підводну печеру у світі. Португальські дослідники з Інституту систем і комп’ютерної інженерії, технологій і науки (INESC TEC) у співпраці з чеським спелеологічним товариством, компанією UNEXMIN GeoRobotics і Університетом Мішкольца недавно не тільки побили рекорд. Також вони розкрили подробиці про глибину цього “дива природи”, яке “не настільки популярне, як того заслуговує”, повідомляють представники INESC Brussels HUB.

UX-1neo-гібридний робот ROV/AUV, який може працювати як автономно, так і з дистанційним контролем. Його просунута навігація і датчики забезпечують машині точне уявлення про навколишнє середовище і своє становище. Як пишуть дослідники, це виявилося вирішальною перевагою при вивченні чеської печери.

Сферичний робот у воді. Фото: фото: UNEX

Вважається, що Границька безодня утворилася в результаті обвалення воронки. За останніми оцінками, заснованим на температурі і хімічному аналізі води, глибина безодні може становити понад 1000 метрів.

Перші карти печери склали на основі спостережень дайверів, які опустилися на глибину до 180 м. Кілька років тому Кшиштоф Старнавськи досяг позначки 217 м і запустив з цієї позиції зонд, який досяг 384 м. Незважаючи на те, що дайвер домігся приголомшливих результатів, даних було недостатньо. Тепер UX-1Neo надав детальну карту печери, раніше це не вдавалося. Завдяки датчиками, робот “розгледів” деталі печерних стін у всіх деталях.

Карта ділянки печери на глибині близько 450 м. Інші фрагменти карти в відео нижче. Фото: UNEX

Як пояснюють автори розробки, UX-1Neo відрізняється саме точним позиціонуванням і унікальними характеристиками, які «дозволяють йому виконувати місії, з якими не може впоратися жоден інший робот».

Він оснащений вбудованими гідролокаторами, камерами, двигунами, системами структурованого освітлення, плавучими системи та іншою апаратурою. Також у робота є гіперспектральний блок, який збирає і обробляє інформацію з усього електромагнітного спектру.

Все це допомогло вченим побудувати детальну тривимірну карту досліджуваної області.

“Під час нашої місії в Чехії ми створили таку карту за два дні. Наукове співтовариство намагалося домогтися цього останні 50 років”, укладають учасники проекту.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button