Земля

Рекордний переліт: птах здійснив безпосадкову подорож з Аляски на острів Тасманія

Малого веретенника не можна назвати видатним представником пернатих, але в цьому році молодий птах встановив світовий рекорд безпосадочного перельоту. Всього за 11 днів він подолав 13 560 кілометрів, майже на тисячу кілометрів побивши попередній рекорд.

Малий веретенник в польоті над бурхливими солоними водами / ©birds-in-flight.net

Малий веретенник (Limosa lapponica) — птах нічим не примітний: розміром з голуба, з довгим дзьобом і лапами, оперення – іржаво-коричневе. Щоліта сотні цих птахів виводять потомство на південному заході Аляски, в дельті Юкона-Кускокуім, після чого пташенята, що підросли здійснюють свою першу міграцію через весь Тихий океан, до австралійських берегів.

Влітку цього року дослідники позначили одного з пташенят GPS-чіпом і крихітною сонячною панеллю: вчені хотіли відстежити маршрут його першого осіннього перельоту, хоча навіть не підозрювали, наскільки той буде чудовим.

П’ятимісячний веретенник покинув рідні краї і відправився на зимівлю 13 жовтня цього року. Маршрут був непростим: птах спершу летів на захід до Японії, але над Алеутськими островами повернув на південний схід і перетнув Тихий океан, минувши Кірібаті і материкову частину Австралії, досягнувши Тасманії 24 жовтня. Супутниковий слід показав, що веретенник пролетів без зупинок 13 560 кілометрів.

На жаль, жоден інший пташеня в тому ж виводку позначений не був, і вчені не можуть сказати, чи відбилося пташеня-рекордсмен від родичів або летіло разом з братами і сестрами (молоді веретенники подорожують окремо від батьків, що відлітають на зимівлю раніше). До слова, попередній рекорд у 2020 році теж встановив малий веретенник: самець цього виду пролетів 12 200 кілометрів від Аляски до Нової Зеландії, жодного разу не зупинившись ні поїсти, ні відпочити.

Малі веретенники в Австралії відпочивають після важкого перельоту над океаном / ©Eric Woehler via AP

Як повідомляє інформаційний ресурс Phys.org, зараз пташеня-рекордсмен відгодовується в болотистих тасманійських низинах, відновлюючи здоров’я після важкого перельоту: за час подорожі веретенники втрачають до половини власної ваги.

Можливо, наступного літа дослідникам вдасться позначити більше пташенят, щоб нарешті відповісти на питання: чи унікальні такі “екстремальні” перельоти для малих веретенників або це звичайний міграційний маршрут виду?


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments