Технології

Роботи навчилися чистити зуби від нальоту

Стоматологи рекомендують хоча б декілька разів на рік проходити гігієну порожнини рота — досить неприємну процедуру, в ході якої зуби очищаються від зубного нальоту і каменів. Як би страшно це не звучало, в майбутньому можуть зайнятися цією справою роботи, але боятися нічого не варто — по суті, від пацієнтів потрібно просто наповнити рот рідиною і посидіти під магнітним полем. Технологію придумали дослідники зі Школи стоматологічної медицини Пенсильванського університету, і вона вже довела свою ефективність, причому не тільки в стоматології.

Ідея створення такої технології прийшла досить несподівано: дві групи вчених дізналися, що працюють над різними проектами, які можна об’єднати в один і створити щось вкрай корисне для людства. Перша група займалася створенням крихітних роботів з наночастинок оксиду заліза, якими можна керувати за допомогою магнітів. Водночас інша група з’ясувала, що той же самий оксид заліза при взаємодії з перекисом водню відмінно вбиває бактерії і руйнує зубний наліт.

Об’єднавши дві ідеї, вчені створили так званих каталітичних антимікробних роботів, які керуються за допомогою магнітів і відмінно очищають зуби від нальоту. Їх крихітний розмір і плавання в рідині дозволили їм проникати навіть в найбільш важкодоступні місця і винищувати будівельні матеріали, що утворюють наліт. Передбачається, що пройшовши таке очищення, пацієнти зможуть набагато рідше проходити гігієну, тому що наліт буде утворюватися набагато довше.

По суті, зубний наліт — це біоплівка, яка складається з безлічі мікроорганізмів, тісно пов’язаних між собою і міцно зчеплених з поверхнею. Така плівка може утворитися не тільки на зубах, але і на медичному обладнанні, і тим більше всередині водопровідних труб. Отже, технологія несе потенційну користь не тільки для стоматології, але й для інших сфер.

Вона набагато краще інших методів винищення біоплівок, оскільки нинішні способи не здатні одночасно зруйнувати захисний шар, знищити бактерії і фізично видалити розкладаються залишки. Роботи з оксиду заліза, у свою чергу, відмінно справляються з усім цим.

Кнопка «Наверх»