Технології

На допомогу батькам прийде «емоційний» робот зі ШІ

Важкий характер у дитини, особливості розвитку, неблагополучна обстановка або навіть відхилення у розвитку — список причин, що викликають труднощі при соціалізації, вираженні емоцій і прояві емпатії у дітей величезний. Але ні одна з них однозначно не ставить хрест на можливості розвитку повноцінних соціальних навичок, особливо якщо батькам і педагогам допомагають сучасні технології і новітні розробки в області педагогіки.

Робот з штучним інтелектом Моксі (Мохіе — дуже багатозначне англійське слово: «бадьорість», «спритність», «ініціатива», «практичність» і ще більше десятка смислів) від компанії з не менш символічною назвою Embodied («втілений») покликаний допомогти саме батькам. Причому необов’язково їхні діти повинні бути важкими або страждати від розладів аутистичного спектра (РАС, ASD) — складнощі з соціалізацією виникають у всіх, і допомога в їх подоланні ніколи не буде зайвою. Але, само собою, корисніше всього розробка американських інженерів, педагогів і психологів буде саме для таких категорій юних членів суспільства віком від 6 до 9 років.

Зараз Моксі ось-ось надійде на безоплатній основі для бета-тестування в певну кількість сімей. Надалі, її будуть продавати за півтори тисячі доларів в комплекті з безкоштовним доступом до освітніх програм (ланцюжках місій, як їх називають творці) на рік. Після цього кожен місяць підключення обійдеться в 60 баксів. Новинку можна замовити вже зараз за півсотні доларів, але раніше жовтня 2020 доставки високотехнологічного помічника (не іграшки! — Embodied окремо підкреслює це) чекати не варто.

Якщо абстрагуватися від вартості, яка для когось видасться астрономічною, а комусь цілком справедливою платою за подальшу економію на дитячих і підліткових психологів або зовсім розумним вкладенням в майбутнє свого чада, Моксі вміє багато чого. На відміну від багатофункціональних роботів, які намагаються досягти успіху у всьому і відразу (і, очікувано, виглядають безглуздими), дітище Embodied заточене строго на певні взаємодії з дітьми.

Робот має безліч ступенів свободи свого «тулуба» і великий дисплей на всі «обличчя». Завдяки першій особливості, Моксі демонструє розвинену мову тіла — може протягнути руку, схилити голову, нахилитися до співрозмовника і багато іншого. Словом, як жива. А завдяки екрану вона показує багату міміку, нехай і дещо мультяшну. Але так навіть краще для дітей, адже вдається уникнути ефекту «зловісної долини» і при цьому донести багато тонкощів соціальних взаємодій, які далеко не завжди виражаються словами.

На відміну від своїх попередників, Моксі не іграшка і не високотехнологічний друг своєму господареві. У неї є завдання, вона її виконує, а потім «втомлюється». Щоб дитина не занадто загравалася з нею і їй не набридало, «місії» виконані цікавими, але при цьому не адиктивними.

Говорячи про останні, можна пригадати, як кажуть всілякі голосові асистенти і заздалегідь жахнутися перспективам дитини, яка переймає таку манеру мови. «Живих» відео Моксі поки що в мережі немає, тільки вищенаведений промо-ролик, однак автор порталу IEEE Spectrum отримав можливість ознайомитися з записами взаємодії альфа-версії робота з дітьми. За його словами, труднощі є і поле для поліпшень величезне, однак у Embodied вийшло (після трьох років наполегливої праці) зробити так, щоб їх продукт «поводився» набагато ефективніше і краще, ніж більшість розробок, спрямованих на вирішення широкого спектра запитів користувача.

За задумом Паоло Піржаньяна (Paolo Pirjanian), ідеолога проєкту, діти будуть займатися з Моксі по 15-20 хвилин в день, виконувати «місії», ділитися з нею своїми переживаннями і вчитися спілкуванню. Моксі, в свою чергу, може слухати (і реагувати на почуте), ставити направляючі питання (само собою, в досить обмеженому форматі; наприклад — «і що ти про це думаєш?») і пропонувати розвиваючі ігри, спрямовані на розуміння чужих емоцій, почуттів і думок. Прогрес дитини контролюється через спеціальний додаток на смартфоні батьків.

Приділено велику увагу приватності — значна частина (понад 90%) даних обробляється на самому роботі, а на сервери Embodied відправляються тільки анонімні відомості для аналітики, причому дорослі можуть контролювати що і в якому обсязі буде відіслано. Якщо в розмові з Моксі дитина торкнеться тригерної теми, наприклад, психологічне і фізичне насильство або виголосить пов’язані з внутрішніми стражданнями фрази, система запропонує батькам звернутися до психолога.

У будь-якому випадку, судячи з опису проєкту, Моксі за своїми вміннями і якостями перевершує багатьох живих батьків або няньок. У зв’язку з тим, що вона відрізняється від багатьох своїх попередників більш вузькою спрямованістю взаємодії з людьми, Embodied розраховують на якийсь комерційний успіх.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть