Наука

Розкрито походження скарбу з Карамболо

Фахівцям вдалося встановити походження скарбу віком близько 2700 років, виявленого недалеко від Севільї, Іспанія, в 1958 році.

F. Nocete et al./ Journal of Archaeological Science, 2018

Нове дослідження дозволило вирішити загадку, пов’язану з походженням скарбу з Карамболо — дивного збору древніх золотих виробів, виявленого в трьох кілометрах від Севільї в 1958 році. Про результати дослідження коротко повідомляє National Geographic.

Коли 2700-літній скарб було виявлено, відразу ж виникли гіпотези про його зв’язки з Тартессийською державою, яка існувала на території нинішньої Іспанії в I тисячолітті до н.е. Древні джерела описували цю цивілізацію як багату і досить розвинену. Багатство цієї держави і її раптове зникнення, що сталася близько 2500 років тому, призводило до екзотичних гіпотез, згідно з якими Тартесс міг бути, наприклад, колонією таємничої Атлантиди.

Інші ж гіпотези пов’язували скарби з фінікійцями — давнім семітським близькосхідним народом, який вперше прибув у західну частину Середземномор’я в VIII столітті до н. е. і організував там торговий порт, який зараз є іспанським містом Кадіс.

Скарб із Карамболо включає 21 золотий виріб тонкої роботи. Археологи вважають, що він був заритий у VI столітті до н. е.., хоча зазначається, що більшість з прикрас були зроблені двома століттями раніше. Щоб покласти край суперечкам про походження скарбу, Ана Наварро (Ana і Navarro), директор Археологічного музею Севільї, і інші фахівці, які взяли участь у новому дослідженні, вивчили дві прикраси з Карамболо — так, був проведений елементний аналіз виробів за допомогою мас-спектрометрії, а також ізотопний аналіз. Дослідники також — для порівняння — вивчили золоті предмети, знайдені в похованні у місті Валенсина-де-ла-Консепьон (він знаходиться недалеко від Севільї) і датуються III тисячоліттям до н. е.

Результати обох аналізів показали, що вироби з Карамболо і з Валенсина-де-ла-Консепсьон були виконані з місцевого золота. Однак при цьому прикраси могли бути створені з використанням фінікійських технік, припускають фахівці. Крім того, вчені вважають, що вироби з Карамболо могли бути раніше переплавлені з більш старих артефактів з поховань в Валенсине-де-ла-Консепьон. Втім, для підтвердження цієї гіпотези необхідні додаткові дослідження.

Дослідження було опубліковане в журналі Journal of Archaeological Science.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button