Аналітика

Rzeczpospolita: Кремль закриває очі на прозахідний курс Мінська

Головним стратегом і провідником у процесі нормалізації відносин Білорусі з ЄС і США є міністр закордонних справ Володимир Макей. У багатьох питаннях це шкодить російсько-білоруським відносинам, упевнений російський політолог Дмитро Болкунець з престижної московської Вищої школи економіки. Це реакція на недавнє рішення влади в Мінську, які скасували візовий режим для громадян 80 країн, в тому числі ЄС, а також США. Правда, це стосується тільки туристів, які вирушать у Білорусію повітряним шляхом, а їх перебування в республіці не перевищить п’яти днів. «Але навіть такий невеликий жест білоруської верхівки по відношенню до Заходу турбує Москву», — зазначає видання.

3aee8bc4eb71e30d4f6e6702c201f2ff

Прокремлівські аналітики критикують білоруську зовнішню політику вже кілька місяців. Справа дійшла до того, що в Білорусі звинуватили публіцистів, які пишуть для російських правих ЗМІ, в «розпалюванні ненависті», і посадили їх у в’язницю. Болкунець стверджує, що саме Макей стимулює «антиросійські дії у Білорусії», і нагадує, що недавно білоруський МЗС викликав на килим російського дипломата в Мінську. Все через висловлювання глави дипломатії Центру стратегічних досліджень Леоніда Решетнікова — генерала російської розвідки, який визначив Білорусію як частину Росії, яка намагається втекти на Захід.

Деякі московські експерти навіть стверджують, що Макей хоче в майбутньому змінити президента Олександра Лукашенка, додає видання. «Макей — це лідер прозахідної частини білоруського політичного класу. Він є неформальним лідером опозиції, яка багато разів вставала на його захист», — сказав польському виданню професор Андрій Суздальцев з Вищої школи економіки в Москві. Він додає, що Лукашенко не є хорошим союзником Москви, тому що відмовив у розміщенні на території Білорусії російської авіаційної бази. «Кремль спостерігає і поки не бере слово, тому що Лукашенко любить скандали. У Москві розуміють, що Білорусія цікавить Європу тільки тому, що знаходиться близько до Росії», — додає він.

На поліпшення відносин Білорусі із Заходом офіційно влада Росії не реагує. В той же час вони знижують постачання нафти і піднімають ціну на газ, а це суттєво б’є по білоруській економіці. «Крім Росії нам потрібні інші партнери», — говорив кілька місяців тому в бесіді з виданням Rzeczpospolita глава МЗС Білорусії. Але білоруські експерти переконані в тому, що не він визначає напрям білоруської зовнішньої політики. «В Білорусі все вирішує тільки одна особа — Лукашенко. Він веде таку політику, яка зараз йому вигідна», — резюмує в польському виданні відомий політолог Валер Карбалевич. «Макей тільки реалізує цю політику», — додає він.

Натхнення: inosmi.info


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments