Аналітика

Інфографіка, яка пояснює, звідки беруться світло і тепло в квартирі українця

Зі шкільного курсу фізики відомо, що нічого в світі не зникає в порожнечу і не з’являється з нізвідки. Так і з теплом у батареях, гарячою водою або електрикою — у них є джерела. Це корисні копалини, які служать сировиною для енергетичної індустрії: уранова руда, вугілля, газ, нафта і нафтопродукти, поновлювані джерела — вода, сонячне світло, вітер.

Інфографіка нижче показує, як в Україні використовуються ці джерела енергії.

Натисни на інфографіці, щоб відкрити в повному розмірі

Ядерне паливо відправляється на АЕС, де віддає свою енергію для виробництва електрики.

Інше найбільше джерело енергії для отримання електрики — вугілля. Разом АЕС та вугільні електростанції виробляють абсолютну більшість електроенергії в країні, поновлювані джерела і газ у процесі участі майже не беруть.

Крім виробництва електроенергії, вугілля використовується і для вироблення теплової енергії.

Вона гріє воду, що надходить у батареї і крани. Але для генерації тепла використовується тільки мала частина вугілля — 1,9 млн тонн нафтового еквівалента з 27,3. Тонна нафтового еквівалента — це спеціальна одиниця вимірювання, яка використовується, щоб можна було порівнювати корисну дію різних видів палива.

Значна частина вугілля, крім виробництва електроенергії, що використовується безпосередньо для промислових потреб, наприклад, в металургії.

Для виробництва тепла також використовують газ.

8,5 млн тонн нафтового еквівалента. Але основне призначення газу в Україні — це гріти їжу на твоїй плиті (якщо вона в тебе газова).

Поновлювані джерела в Україні використовують, але мало.

Це перспективний напрям для інвестицій, але на них не можна повністю покладатися, тому що контролювати погоду, а значить, силу вітру або кількість сонячних днів, люди поки що не можуть.

І знаєш, не можна сказати, що невелика частка поновлюваних джерел — це погано. У кожної країни свої особливості у виробництві електрики і тепла. Структуру споживання можна змінювати, зменшувати частку викопних джерел і збільшувати частку відновлюваних, але немає ідеальної моделі, тому що кожна країна обмежена своїми запасами сировини, матеріальними ресурсами та кліматичними особливостями.

Втрати в українській енергетиці просто величезні.

Зверни увагу на товстий сірий блок на інфографіці, який позначає втрати при перетворенні. При виробництві електроенергії втрати становлять 74% первинної сировини, тепла — 27%. З втратами як такими нічого не поробиш, це особливість галузі, але в Європі втрати при виробництві електроенергії складають близько 30%, а не 74%.

А звідки конкретно береться світло в моїй квартирі?

 Натисни на інфографіці, щоб відкрити в повному розмірі

Електроенергію по ланцюгу проводів доставляють від великої кількості виробників, і більше половини — це АЕС. До речі, якщо ти думав, що на АЕС використовуються якісь космічні технології, в результаті яких отримують електрику, то розчаруємо, принцип їх роботи дуже примітивний. Енергія, яка виділяється завдяки розподілу атомів в реакторі, нагріває воду, отримана при цьому пара надходить у турбіни, які обертають електрогенератори.

Переваги АЕС в тому, що їм треба мало палива і вони екологічно чистіше, ніж ТЕС.

І раз вже ми згадали про АЕС, то тобі треба знати, що тепло, яке виділяється в процесі їх роботи, також використовується для нагріву води для твоїх батарей і кранів.

Основний споживач електроенергії — промисловість. Особливо багато її необхідно для металургійних підприємств.

А промисловість використовує так багато газу, як і електроенергії?

В газовій індустрії ситуація протилежна — більшість газу витрачається на потреби населення: для наших газових плит і для нагрівання води, яка буде опалювати будинки або текти з кранів.

 Натисни на інфографіці, щоб відкрити в повному розмірі

А як багато вугілля ми закуповуємо у інших країн?

Україна імпортує третину використовуваного вугілля. А три чверті перетворюється в інші види палива та енергії, наприклад, кокс або електрика.

  Натисни на інфографіці, щоб відкрити в повному розмірі

Цю інфографіку ми взяли з нещодавно опублікованого інфографічного довідника “Енергетика України”. Там ще багато такої ж гарної візуалізації, яка доступно пояснює енергетичну індустрію нашої країни.

Розберися в українській енергетиці і не дай популістам можливості знову тебе обдурити. За допомогою зрозумілої інфографіки та лаконічних текстів довідник пояснює стан індустрії, хто є хто на енергетичних ринках, звідки береться сировина і як воно перетворюється в світло і тепло, які реформи відбуваються в галузі.

Зверни увагу на обкладинку довідника. Вона подобається нам не менше, ніж інфографіка всередині.

Щоб скачати довідник, натисни на баннері нижче.

Довідник підготувало контент-маркетингове агентство Top Lead за підтримки експертів з Американської торговельної палати в Україні та партнерів юридичної форми AEQUO Law Firm, компаній ДТЕК, Bosch Україна, Henry-Bleyzer.

Аналітичний партнер — Business Views. Інформаційні партнери: компанія “Нафтогаз України”, інформаційне агентство “Інтерфакс-Україна”, інформаційно-аналітичне видання “Енергореформа”.

Натхнення: businessviews.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button