Різне

Сексуальна революція 1960-х та пеніцилін – що між ними спільного

Сексуальна революція 1960-х та пеніцилін - що між ними спільногоМода на ризиковані, нетрадиційні сексуальні стосунки, що ознаменувала поворотні шістдесяті, насправді почалася на десять років раніше, в конформістські п’ятидесяті, стверджує економіст Ендрю Френсіс з Університету Еморі (США).

Вважається, що сексуальна революція стала можливою з появою протизаплідної пігулки, що так вдало співпало з періодом дозрівання богатенького та розгульного післявоєнного покоління в США і Західній Європі. Однак, справа зовсім не в цьому, а в широкому застосуванні пеніциліну, що призвело до скорочення випадків сифілісу в 1950-х. Ризикований секс став обходитися дешевше для здоров’я, і спрацював давно відомий закон економічної теорії: якщо вартість товару падає, попит на нього зростає.

У США сифіліс досяг свого піку в 1939 році, загубивши 20 тис. чоловік. До цієї хвороби в ті часи ставилися приблизно так само, як ми сьогодні дивимося на СНІД: ризик заразитися завжди лякав любителів пригод.

Пеніцилін був відкритий в 1928 році, але в широкій клінічній практиці його стали застосовувати тільки в 1941-му. У роки Другої світової війни проблема захворювань, що передаються статевим шляхом, загострилася, вона перетворилася в реальну загрозу боєздатності армії. Генерали дуже хотіли звільнити солдатів від цієї небезпеки, і тому вивчення антибіотиків активізувалося. Тоді і з’ясувалося, що пеніцилін – ефективний засіб від ЗПСШ (захворювання передані статевим шляхом).

Відразу після війни пеніцилін став незаміним у цивільній медицині. У США сифіліс перетворився з хронічної, виснажливої, потенційно смертельної хвороби в недугу, яку можна вилікувати одним уколом. З 1947 по 1957 рік смертність від сифілісу скоротилася на 75%, а рівень захворюваності – на 95%.

Отримавши доступ до документів 1930-1970-х років з установ охорони здоров’я федерального рівня і рівня штатів (деякі були вперше оцифровані на його прохання),  Френсіс звернув увагу на три показники сексуальної поведінки: коефіцієнт позашлюбної народжуваності, пологи у підлітків і захворюваність гонореєю – вкрай заразливим недугою, що передається статевим шляхом і що розповсюджується дуже швидко.

Як тільки сифіліс був переможений, тобто з кінця 1950-х років, почалося різке збільшення всіх трьох показників. Зрозуміло, події 1960-х і 1970-х років і в області медицини, і в суспільному житті відіграли важливу роль у сексуальній революції, але першопричиною таки був пеніцилін, вважає пан Френсіс.

До речі, деякі лікарі 1950-х це передбачали. Іспанський фахівець Едуардо Мартінес Алонсо закликав пам’ятати про те, що Господь створив хвороби, щоб захистити людину від гріха. І раніше розплатою за гріх була смерть (Римлянам 6:23), а нині відплата мізерна. Жало гріха видалено, і грішити можна безкарно.

Аналогічну тенденцію пан Френсіс виявив і сьогодні. Дослідження показали: розвиток антиретровірусної терапії призводить до того, що деякі люди трохи менше турбуються з приводу ВІЛ і більш схильні до ризикованої сексуальної поведінки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button