Поради

Що таке нестероїдні протизапальні препарати

Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) — група лікарських засобів, що мають комплексну дію — знеболювальний, жарознижувальний і протизапальний ефекти. Ключовий механізм дії — уповільнення процесу утворення простагландинів (тканинних медіаторів, які сприяють розвитку запалення та болю). Препарати цієї групи призначені для полегшення болю різного характеру та природи, а термін «нестероїдні» вказує на те, що медикаменти не є гормональними.

Лікарські препарати цієї групи доступні в різних формах — вони випускаються у таблетках, капсулах, саше, свічках, розчинах для ін’єкцій, у формі мазей і гелів. Більшість засобів мають сприятливий профіль безпеки, тому вони продаються без рецепта. Також ці препарати мають найменший ризик розвитку абузусного головного болю (біль, викликаний надмірним прийманням знеболювальних). Найпопулярнішими медикаментами групи є ібупрофен, аспірин, анальгін, диклофенак, напроксен, кетопрофен, індометацин.

Принцип дії НПЗП

Біль, запалення, підвищення температури тіла — результат хімічних реакцій в організмі, що виникають під впливом певного фактора (інфекції, травми, порушення функцій внутрішніх органів тощо). Якщо виключити з цього ланцюга якусь ланку, він переривається — порушується процес формування болю та запалення. Саме на цьому заснований механізм дії нестероїдних протизапальних засобів: вони блокують синтез простагландинів — речовин, які відіграють важливу роль у розвитку запальних процесів і болю.

Така комплексна дія — поєднання протизапального, болезаспокійливого та жарознижувального ефектів — і зробила НПЗП одними з найпопулярніших на сьогодні медикаментів. Але важливо розуміти, що нестероїдні протизапальні засоби не є препаратами для лікування захворювання. Вони лише допомагають знизити інтенсивність запального процесу, полегшують або повністю усувають на певний час біль, але не впливають на патологічні процеси, що спричинили больовий синдром.

Показання: коли слід застосовувати НПЗП

Спектр показань для приймання нестероїдних протизапальних препаратів досить широкий — вони використовуються при лікуванні гострих і хронічних захворювань, що супроводжуються болем слабкого або середнього ступеня вираженості та запаленням. Оскільки ці засоби мають виражений анальгетичний ефект, у сучасній медичній практиці найважливішою стала саме знеболювальна дія цих лікарських засобів.

Нестероїдні протизапальні засоби застосовуються як:

  • самостійні препарати при болях різної природи та різного характеру (травматичне походження, менструальні, головні, м’язові, суглобові болі, у післяопераційному періоді);
  • симптоматичні засоби у складі комплексного лікування, що призначаються при різних захворюваннях, які супроводжуються болем і запаленням (ревматизм, артрит, тонзиліт, ГРВІ тощо).

При епізодичних і короткочасних болях варто вибирати препарати з нетривалою дією, які швидко купірують больовий синдром. А якщо приступи продовжуються по кілька годин, слід звернути увагу на НПЗП з високою тривалістю дії.

Побічні ефекти та протипоказання НПЗП

Основний для всіх НПЗП побічний ефект — пошкодження слизової оболонки шлунково-кишкового тракту. Тому препарати протипоказані при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальному рефлюксі й інших захворюваннях шлунково-кишкового тракту.

Часті побічні ефекти при прийманні НПЗП — нудота, печія та діарея. При тривалому та надмірному використанні НПЗП також можуть уражатися нирки та печінка. Крім того, деякі препарати можуть впливати на серце, а при тривалому застосуванні — руйнівно діяти на внутрішньосуглобові хрящі.

При прийманні НПЗП (як і будь-яких інших лікарських засобів) необхідно обов’язково ознайомитися з інструкцією, показаннями та протипоказаннями, особливостями поєднання з іншими медикаментами та можливими побічними ефектами. Щоб мінімізувати шкідливий вплив, рекомендується не приймати препарати на голодний шлунок, а головне — не займатися самолікуванням і завжди консультуватися з лікарем.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button