Екологія

Що б зупинити глобальне потепління треба висадити мільярд гектарів лісу

Нещодавно австралійська аналітична група Breakthrough — National Centre for Climate Restoration оголосила, що глобальне потепління може погубити людство вже до 2050 року. Щоб хоч якось уповільнити процес глобального підвищення температури, людям необхідно посадити на Землі мільярд гектарів лісу, але чи вистачить на планеті місця для такого зростання кількості дерев? Дослідники зі Швейцарської вищої технічної школи Цюріха впевнені, що вистачить, на планеті є 900 мільйонів гектарів вільного місця, що можна порівняти з площею США.

Щоб виявити кількість вільного місця для посадки дерев, вчені використовували фотографії з картографічного сервісу Google Earth. Їм вдалося зібрати величезну колекцію з 78 744 знімків, кожен з яких зачіпає площу, рівну 0,5 гектарів. Кожна з цих територій була оцінена на густоту рослинності: пустельні місцевості відповідали нулю відсоткам, а тропічні ліси відзначалися сотнями відсотків.

Де можна посадити ліс?

Розрахунки показали, що на даний момент для посадки лісів доступно 900 мільйонів гектарів вільного місця. Найбільшу кількість дерев можна посадити в шести країнах: Росії, США, Канаді, Бразилії, Австралії та Китаї.

Жовтим і зеленим кольорами показано вільні для лісів території

Дослідники вважають, що посадивши ліс розміром з один великий континент, людство може нейтралізувати 205 мільярдів тонн вуглецю, тоді як з 1901 року людство виробило 380 мільярдів тонн. При цьому дослідники визнають, що якщо люди зараз не обмежать кількість викидів, толку від величезного лісу практично не буде — брудного повітря все одно буде більше, ніж чистого.

«Наше дослідження ясно показує, що відновлення лісів є найкращим і найдоступнішим на сьогодні рішенням для боротьби з кліматичними змінами. Але ми повинні діяти швидко, оскільки новим лісам будуть потрібні десятиліття, щоб дозріти і почати очищати повітря,» — оголосив Томас Краутер, співавтор дослідження.

Як дерева очищають повітря?

Деякі вчені не згодні з результатами дослідження, і вважають їх занадто оптимістичними. Наприклад, професор Саймон Льюїс з Університетського коледжу Лондона вважає, що висновки дослідників зі Швейцарської вищої технічної школи Цюріха не підтверджені ні попередніми дослідженнями, ні кліматичними моделями.

Червоним кольором показано, скільки лісів може зникнути через потепління

Частина дослідників сумніваються, що дерева можуть ефективно виділяти кисень — через підвищення температури повітря, рослини стали гірше справлятися зі своїм завданням. Також відомо, що часом у забрудненні повітря винні самі дерева, тому що іноді вони виділяють метан і інші шкідливі речовини.

У деяких випадках посадка дерев зовсім протипоказана — в Сибіру з глобальним потеплінням найкраще справляється товстий шар снігу, що відбиває сонячне тепло. Якщо цю територію покрити рослинністю, ефективність снігу сильно знизиться.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть