Технології

Безкоштовний громадський транспорт – фікція чи реальність?

Для зменшення заторів і забруднення повітря потрібне зменшення кількості приватних автомобілів.

Люксембург нещодавно став першою країною у світі, який зробив весь громадський транспорт безкоштовним. З 1 березня 2020 року на усі автобуси, потяги й трамваї по всій країні можна сідати без плати за проїзд – це найбільша зона, де існує безкоштовний громадський транспорт для жителів і туристів.

Безкоштовний громадський транспорт

Безкоштовний громадський транспорт, однак, не нова ідея. Міста і селища експериментують з цим з 1960 року – Люксембург просто отримує звання першої країни, яка розгорнула це по всій країні. Сьогодні, принаймні, 98 міст і населених пунктів по всьому світу мають деяку форму безкоштовного громадського транспорту. У деяких районах безкоштовний проїзд у громадському транспорті можуть використовувати тільки жителі або певні групи, такі як літні люди.

Він часто використовується для того, щоб спонукати людей менше користуватися своїми автомобілями, зменшуючи затори в містах і зменшуючи забруднення повітря і викиди вуглецю.

Економісти схильні стверджувати, що безкоштовний громадський транспорт є нераціональним і неекономічним, оскільки він породжує «марну мобільність». Це означає, що люди віддадуть перевагу пересуватися ним, тому що це безкоштовно, але це збільшує вартість транспортних операторів і субсидії місцевих органів влади, що в кінцевому підсумку збільшуючи викиди від громадського транспорту.

Не дивно, що введення безкоштовного громадського транспорту збільшує кількість людей, які використовують його. Сильне зростання числа пасажирів було відзначене скрізь, де був введений безкоштовний громадський транспорт, і ефект став більш очевидним через кілька років.

Дослідження також показали, що при платі за проїзд лише невелика кількість людей, які раніше подорожували на машині, роблять перехід. Нові пасажири, як правило, є колишніми пішоходами та велосипедистами, а не водіями автомобілів. З більшості міст, де було запроваджено безкоштовний громадський транспорт, видно, що більша кількість пасажирів походить від людей, які могли ходити, їздити на велосипеді або взагалі не їздити.

Что, если бы общественный транспорт стал бесплатный? Вот что

Через три роки після скасування тарифів у столиці Естонії Таллінні, кількість пасажирів автобусів зросла з 55% до 63%, у той час як автомобільні поїздки скоротилися незначно (з 31% до 28%), разом з пішими прогулянками (з 12% до 7%). Велопрогулянки (1%) та інші види пересування (1%) залишилися колишніми.

Експерти з Брюссельського центру урбаністичних досліджень згодні з тим, що вплив безкоштовного громадського транспорту на рівні автомобільного руху незначний, стверджуючи, що безкоштовний громадський транспорт сам по собі не може значно скоротити використання автомобілів та дорожнього руху або поліпшити якість повітря.

Але, дослідники виявили, що поведінка автомобілістів і обраний ними вид транспорту дуже мало залежать від вартості проїзду в громадському транспорті. Замість того, щоб покладатися на безкоштовний громадський транспорт, більш ефективним способом скорочення кількості людей, які віддають перевагу водінню автомобілем, може бути регулювання використання автомобілів.

Підвищення вартості паркування, стягування плати за затори або підвищення податків на паливо можуть бути об’єднані з безкоштовним проїздом для зниження попиту на автомобілі.

Від того, наскільки якісним є обслуговування, залежить, наскільки вдалою буде скасування плати за проїзд. Більш чистий і надійний громадський транспорт має бути обов’язковою умовою для цих схем, якщо автобуси і трамваї будуть конкурувати з автомобілем, і включення його в більш широкий інвестиційний план може надати великий вплив на стійкість транспорту.

Скасування плати за проїзд може допомогти зробити громадський транспорт важливим як дійсної альтернативи автомобілю в містах, де багато жителів могли з часом забути про це з-за хронічних недостатніх інвестицій.

Безкоштовний громадський транспорт може бути неефективним для забезпечення стійкості транспорту сам по собі, але він може мати безліч інших переваг, які роблять його важливим. Це може бути прогресивна соціальна політика, яка гарантує і поліпшує доступ до громадського транспорту для різних груп, які інакше могли б ним не користуватися.

За матеріалами sciencenews.org

Натхнення: econet.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments