Земля

Штучне світло вночі був джерелом щастя древніх римлян

Римляни, що жили в Помпеях в 79 році нашої ери, мали більше штучного світла у вечірній і нічний час, тому, ймовірно, були щасливіші, ніж жителі Лондона на початку XIX століття.

Дослідники вважають, що доступ до більшої кількості світла в нічний час дозволив би отримати додатковий дохід, поліпшити освіту і привести до поліпшення психічного здоров’я і добробуту, пише журнал Ecological Economics.

Стародавні римляни в Помпеях були щасливіші, ніж лондонці, які жили в 1820 році», тому що у них було на 17% більше штучного світла, яке давало їм більше свободи вночі.

Доктор Кай Уайтінг, провідний автор дослідження з Лувенського католицького університету в Бельгії, розповів Mail Online, що вчені розробили модель, яка допомогла оцінити, скільки люмен-годин на душу населення в рік припадало для середнього древнього римлянина. Вийшло приблизно 6000 люмен-годин на душу населення в рік, що на 17% більше, ніж у міського жителя Британії в 1820 році.

«Насправді, тільки близько 1850 року (промислова революція) Лондон нарешті наздогнав Стародавній Рим. Без сумніву, деякі раби в Помпеях і Геркуланумі мали більше доступу до освітлення, ніж бідні лондонські родини, але про це ми можемо тільки здогадуватися», – додав доктор Уайтінг.

На рівень освітленості в обох суспільствах вплинуло кілька факторів. Завдяки появі воскових свічок і вугільному газу у жителів XIX століття було більше палива, ніж у римлян, проте воно часто було доступно тільки торговцям і багатим людям.

Також вони були піддані двом дивним податкам, які карали бідних, стягуючи плату за наявність вікон у будинках і за використання свічок. Ті, хто не міг дозволити собі мати вікно, були надзвичайно залежні від штучного світла і свічок, але часто не могли дозволити собі їх.

Римляни мали простіші знаряддя праці, а світло отримували від оливкової олії і свічок, зроблених з тваринного жиру.

Але, попри нижчу якість джерел світла, не було ніяких обмежень на кількість свічок, які можна було б отримати. Римляни, що жили в Геркуланумі і Помпеях, добре знали про переваги світла, оскільки в той час було заборонено навіть зводити паркан, який блокував би сонячне світло для людини.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button