Екологія

Швейцарські Альпи втратили більше половини своїх льодовиків

Історичні фотографії допомогли реконструювати стан альпійських льодовиків у першій половині ХХ століття. Виявилося, вже до початку 2020-х вони скоротилися майже на дві третини. Про це повідомляється в статті, опублікованій в журналі The Cryosphere.

Озеро біля основи танучого альпійського льодовика Пастерце / ©Bernd Thaller

Льодовики землі швидко тануть, і це підтверджують точні вимірювання, які проводять в останні десятиліття. Однак дані про їх стан в більш далекому минулому залишаються не завжди повними і точними. Унікальний фотоархів, зібраний швейцарськими топографами, дозволив вченим оцінити обсяги льоду на альпійських вершинах починаючи з 1930-х і простежити за їх змінами відтоді. Судячи з розрахунків, тільки до 2016 року місцеві льодовики скоротилися наполовину, а відтоді тануть ще швидше.

Один з найбільш часто використовуваних методів топографії — стереофотограмметрія. Вона дозволяє оцінити положення, форми і розміри об’єктів на місцевості, реконструюючи обсяг по парі фотографій, зроблених з різних кутів. Між 1916 і 1947 роками такою роботою займалися топографи зі Швейцарії, проводячи зйомки місцевих гірських масивів. За цей термін було зроблено майже 22 тисячі фотографій, що охопили близько 86 відсотків усіх льодовиків швейцарських Альп. Уже в XXI столітті ці пластини оцифрували і забезпечили детальними метаданими, відповідно до польових записів.

Цією базою даних і скористалися дослідники з Вищої технічної школи Цюріха (ETH Zurich). Використовуючи фотограмметрію, вони оцінили обсяги льодовиків на середню дату архіву — 1931 рік — і порівняли їх з даними, отриманими на початок точних вимірювань-2016 рік. За цей період кількості льоду скоротилися на 51,5 відсотка — більш ніж наполовину. Це зменшення не завжди розвивалося в однаковому темпі: в 1920-х і 1980-х навіть відзначалися періоди зростання льодовиків, проте в цілому тренд ясний.

Більш того, з часом процес лише прискорюється: всього за шість років, з 2016 по 2021 рік, льоди скоротилися ще на 12 відсотків. При збереженні нинішньої швидкості глобального потепління їм залишилося не так вже й багато. Не меншими темпами тануть найбільші льодовики планети – в Антарктиці і Гренландії: за словами кліматологів, процес розвивається за найгіршим сценарієм з можливих.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments