Головна / Екологія / Глобальне потепління змушує північних оленів переходити на водорості

Глобальне потепління змушує північних оленів переходити на водорості

Зміни клімату викликають заледеніння пасовищ Шпіцбергена і змушують місцевих оленів харчуватися морською капустою.

Шпіцбергенські Rangifer tarandus platyrhynchus — представники найпівнічнішого, дрібного і коротконогого підвиду північних оленів, ендемічного для островів архіпелагу Шпіцберген. Це найбільші зі сухопутних ссавців, постійно живуть на настільки високих широтах, не надто далеко від Північного полюса. Вони живуть тут уже кілька тисяч років і чудово адаптувалися до екстремальних умов, однак в останні роки з-за глобальних змін клімату їм доводиться звикати до нових умов.

Так, у статті, опублікованій в журналі Ecosphere, Бразі Хансен (Brage Hansen) і його колеги з Норвезького університету наук і технологій в Тронхеймі повідомляють про несподівані зміни у дієті північних оленів Шпіцбергену. Спочатку автори помітили тварин, що харчуються безпосередньо на березі океану, що для них досить незвично. Відібравши зразки фекалій, вчені підтвердили свої здогадки: у них виявилися ізотопи сірки, вуглецю та азоту, характерні для водоростей — насамперед ламінарій, «морської капусти», що росте тут удосталь.

Мабуть, розширення дієти північних оленів Шпіцбергену пов’язано зі стрімким потеплінням і зволоженням клімату цих островів. Підвищена температура і вологість призводять до виникнення на снігу щільною і твердої кірки льоду, за якою твариною стає важко добиратися до звичайних мохів, лишайників і рослин. Подібні «закуті кригою» пасовища нерідко призводять до серйозних коливань популяцій північних оленів і змушують їх робити особливо далекі міграції. Однак жителям Шпіцбергену такі переходи недоступні, що і змусило їх заповнювати частину відсутньої їжі з нового джерела — моря.

Розширення «крижаних полів» Шпіцбергену вчені підтвердили за даними супутникових спостережень. Разом з тим вони підкреслюють, що перехід оленів на водорості не можна назвати повним. Вони не здатні вижити на такій дієті і кожен день переміщуються між доступними пасовищами всередині островів і берегом, повним ламінарій. Крім того, тваринам ще належить адаптувати своє травлення до цієї незвичної, виключно солоної їжі.