Наука

Швидкоростуча рослина допоможе створити сільгоспкультури наступного покоління

Найбільш швидкоростуча з відомих рослин – це вольфія, найближча родичка ряски, яка часто зустрічається на ставках. Зараз завдяки досягненням в області дослідження геному з’явилася можливість спробувати з’ясувати секрет унікальної швидкості росту представників цього роду.

Зробити це взялася група вчених, очолювана науковцями з Інституту біологічних досліджень Солка, Каліфорнія, США. В опублікованій в журналі Genome Research роботі вони розповідають про відкриття, які допомагають зрозуміти, чим обумовлений взаємозв’язок зростання з іншими властивостями рослин, такими як здатність до пускання коренів і стійкість до шкідників.

Вольфія зростає в прісних водоймах на всіх континентах, крім Антарктиди, і є однією з найменших квіткових рослин у світі. Вона виглядає як плаваюча на поверхні води пластинка, розміри якої часто не перевищують 1 міліметр. Тіло Вольф не поділяється на стебло і листя, а представлена особливою цілісною структурою – листецем.

Вольфія здатна до вегетативного розмноження брунькуванням: дочірній організм виростає на нижній частині материнського листеця, а потім відділяється і стає самостійною рослиною. Представники цього роду за вмістом білка можна порівняти з бобовими, тому їх не тільки широко використовують як корм для акваріумних риб, але і застосовують для приготування їжі для людей.

болотяна ряска

Щоб визначити, які гени відповідають за ріст Вольф, вчені вирощували її в умовах змінюваної освітленості і аналізували зміну активності різних ділянок геному з плином часу.

«Дивно, але вольфія в порівнянні з іншими рослинами має вдвічі менше число генів, які залежать від циклу чергування світла і темряви, – говорить один з авторів роботи професор Тодд Майкл. – Ми вважаємо, що саме завдяки тому вона росте так швидко. У неї немає генів, що регулюють обмеження зростання ».

Крім того, дослідники встановили, що геном Вольф не містить ДНК, що відповідають за механізми захисту і утворення коренів.

Зрештою шляхом дослідження геному вчені сподіваються розробити спосіб виведення рослин, яким можна буде заздалегідь надавати певні властивості. Це може знайти застосування при формуванні нових сільськогосподарських культур і рослин, основним завданням яких стане, наприклад, поглинання вуглекислого газу з метою боротьби зі зміною клімату.

Джерело: salk.edu

Натхнення: ecotechnica.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments