Наука

Кожен третій чоловік у світі інфікований генітальним вірусом папіломи людини

Поширеність вірусу папіломи людини вивчена в основному серед жінок: відомо, що абсолютна більшість з них заражаються ним протягом життя, але часто все проходить саме. Однак у деяких випадках типи вірусу 16 і 18 значно підвищують ризик розвитку раку шийки матки. Серед чоловіків це захворювання вивчено мало, як і його наслідки.

© Michal Jarmoluk, Pixabay

Вірус папіломи людини (ВПЛ) — найпоширеніша вірусна інфекція, що передається статевим шляхом у світі. Попередні дослідження показали, що більшість сексуально активних людей заражаються принаймні одним типом ВПЛ протягом свого життя. Всього є понад 200 типів, з них 12 вважаються онкогенними, тобто здатними викликати рак. Щорічно від раку шийки матки помирають понад 340 тисяч жінок. У чоловіків ВПЛ може проявлятися у вигляді аногенітальних бородавок, а також підвищувати ризик раку статевого члена, анального каналу, ротової порожнини і глотки.

За оцінками Міжнародного агентства з вивчення раку, у 2018 році у чоловіків було зареєстровано близько 69 400 випадків раку, спричиненого ВПЛ. Однак реальне число може бути куди більше, оскільки встановити такий взаємозв’язок буває непросто.

Більшість досліджень серед чоловіків проводили в країнах з високим рівнем доходу, вони були зосереджені на «групах ризику» — представниках ЛГБТ, ВІЛ-позитивних чоловіках і партнерах жінок з ВПЛ-інфекцією або аномальною цитологією шийки матки.

Останній комплексний глобальний огляд поширеності генітального ВПЛ у чоловіків опублікували в 2011 році. За цими даними, поширеність вірусу була високою серед сексуально активних чоловіків у всіх регіонах, але зі значними варіаціями: від 1% до 84% серед чоловіків з низьким ризиком зараження ВПЛ і від 2% до 93% серед чоловіків з підвищеним ризиком.

Зараз вчені представили систематичний огляд та метааналіз, що дозволило оцінити поширеність генітальної ВПЛ-інфекції серед чоловічого населення в цілому. За основу взяли дослідження, опубліковані з 1995 по 2022 рік. Глобальна сукупна поширеність становила 31% для будь-якого ВПЛ та 21% для його онкогенних типів. Найчастіше у чоловіків (як і у жінок) зустрічався 16-й тип (5%), за ним слідував 6-й (4%). Дослідження опубліковано в The Lancet Global Health.

Поширеність ВПЛ була високою серед молодих людей у віці 15-19 років, але пік припав на вік 25-29 років. Потім показник стабілізувався або трохи знижувався. Але ризик зараження зберігався протягом усього сексуального життя.

Поширеність типів ВПЛ у чоловіків. © The Lancet Global Health
“Це глобальне дослідження поширеності генітальної ВПЛ-інфекції серед чоловіків підтверджує, наскільки широко поширена ВПЛ-інфекція. ВПЛ-інфекція, пов’язана з типами ВПЛ високого ризику, може викликати генітальні бородавки, а також рак порожнини рота, статевого члена та анального каналу у чоловіків. Ми повинні шукати можливості для запобігання зараженню ВПЛ і зниження захворюваності у чоловіків і жінок», — сказала доктор Мег Доерті, директор глобальних програм ВООЗ з ВІЛ, гепатиту та інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Нагадаємо, ВПЛ не лікується. Презервативи не можуть надійно захищати від цього вірусу, тому єдиний спосіб надійно знизити ймовірність заражень ним — вакцинуватися. Зараз у світі зареєстровано три вакцини: “Церварикс”, “Гардасил” і “Гардасил-9”. За правилами потрібно отримати три дози. Хоча у 2022 році вчені встановили, що навіть одна доза препарату для профілактики ВПЛ ефективна майже на 100%.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button