Земля

Шумерську цивілізацію знищили зміни клімату

Вчені Оксфордського університету виявили причину зникнення однієї з найдавніших світових цивілізацій — шумерів. Аккадську імперію (першу єдину шумерську державу) утворив завойовник Саргон Великий. Цивілізація раптово припинила своє існування 4200 років тому.

У фахівців було кілька версій події: одні вважали, що причиною зникнення стала знать міст-держав Месопотамії, яка була незадоволена централізацією влади. Інші припускали, що виною була навала кочівників.

Тільки зараз з’явилися свідчення того, що ситуація зі зникненням шумерів пов’язана з кліматом.

«Ми давно підозрювали, що в цей час відбулося кліматична катастрофа, яка одночасно погубила не тільки шумерів, але і древньоіндійську і єгипетську цивілізації», — уточнила Стейсі Керолін з Оксфордського університету.

Кліматологи вивчили сформовані за останні п’ять тисяч років сталактити в печері Голота-і-Зард на півночі Ірану і припустили, що посухи і пилові бурі позбавили шумерів всіх запасів води.

Близько 4,26 тисячі років тому сталактити різко сповільнилися в зростанні — це говорить про раптове зменшенні рівня опадів. Посуха тривала понад 300 років. До того ж, хімічний склад утворень указує на часті пилові бурі в тому районі.

Вчені також досі вивчають походження шумерів і родинні зв’язки їх мови — це питання є великою історичною проблемою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button