Земля

Шимпанзе полікувалися різними частинами рослин

Шимпанзе вживають рослини з антибактеріальними властивостями для самолікування.

Біологи з семи країн дослідили поведінку шимпанзе у лісі Будонго та виявили, що ці примати вживають кору, листя, деревину, що розкладається, і гірку серцевину різних рослин. Дослідження показало, що екстракти цих рослин мають антибактеріальну та протизапальну активність. Деякі екстракти діяли проти кількох бактеріальних штамів, включаючи стійкі до антибіотиків. Стаття з результатами дослідження опублікована в PLoS One.

Elodie Freymann et al. / PLoS One, 2024

Багато видів тварин вдаються до самолікування, вживаючи рослини або комах, щоб позбутися бактерій або паразитів. Така поведінка спостерігалася у птахів та людиноподібних мавп. Наприклад, шимпанзе обробляють рани комахами та жують кору різних дерев для боротьби з паразитами. Проте не завжди зрозуміло, чи це навмисне самолікування або частина їхнього раціону.

Елоді Фрейманн з Оксфордського університету та її колеги спостерігали за шимпанзе в заповіднику Будонго в Уганді протягом восьми місяців. Вони звертали увагу на те, що і коли їдять мавпи, і збирали зразки сечі та калу для перевірки на паразити або інфекції. Потім дослідники зібрали зразки рослин, які вживали шимпанзе, і виділили з них екстракти для вимірювання протимікробної та протизапальної активності.

За час спостережень було виявлено, що шимпанзе з травмами їли кору та смолу дерева Khaya anthotheca, листя Whitfieldia elongata і кору Cynometra alexandri. Мавпи з респіраторними інфекціями їли ті ж рослини, а також деревину Cleistopholis patens та серцевину Marantochloa leucantha. Вчені зібрали 13 видів рослин для аналізу: Acantus polystachyus, Whitfieldia elongata, Cleistopholis patens, Alstonia boonei, Cynometra alexandri, Khaya anthotheca, Marantochloa leucantha, Ficus exasperata, Ficus variifolia, Syzygium guineense, Scutia myrtina, Christella parasitica та Desplatsia dewevrei.

Для тестування антимікробних властивостей екстрактів було використано одинадцять штамів бактерій із множинною лікарською стійкістю, включаючи Escherichia coli та Staphylococcus aureus. 88% екстрактів (45 із 51) продемонстрували інгібуючу активність принаймні щодо одного з одинадцяти штамів. Екстракти кори S. guineense були особливо ефективними.

Вчені також перевірили, чи інгібують екстракти циклооксигеназу другого типу (ЦОГ-2) – фермент, який бере участь у запаленні. 84% екстрактів демонстрували 50-відсоткове інгібування ферменту за концентрації 50 мкг/мл. Найактивнішими інгібіторами ЦОГ-2 виявилися екстракти K. anthotheca, C. parasitica та інших рослин.

Це дослідження допомагає розширити розуміння самолікування у приматів і може стати основою для розробки нових антибактеріальних препаратів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button