Земля

Спалах на Сонці може знищити людство

На відшкодування збитку, який завдасть нашим супутникам і наземній електроніці дуже потужний спалах на Сонці, підуть десятиліття, вважають експерти. Востаннє наша зірка спровокувала дійсно серйозну геомагнітну бурю трохи більше 150 років тому; тоді вона не заподіяла великої шкоди, але в сучасному світі обернулася б катастрофою.

Найпотужніший в історії спостережень спалах на Сонці стався 159 років тому; на щастя, тоді у людства ще не було супутників, ні наземної радіоелектроніки, яку випромінювання могло б вивести з ладу. В англомовній літературі цю подію називають «подією Керрінгтона», в честь британського вченого, який описав її, або «сонячним суперштормом».

У ці два дні стався величезний корональний викид речовини, що спровокував збурення магнітосфери Землі; північні сяйва спостерігалися там, де їх зазвичай не буває, відмовив телеграф — від обладнання летіли іскри, а операторів било струмом; почалося кілька пожеж. Деякі машини, які працювали тоді від електрики, продовжували працювати навіть після виключення з ланцюга.

Якби подібна геомагнітна буря сталася в наші дні, наслідки помітило б набагато більше людей. Судити про те, яким хаосом сучасному світу загрожує спалах, по потужності порівнянний з Керінгтонскою подією, в деякій мірі дозволяють дані про те, що творилося в березні 1989 року, коли стався інший — правда, більш слабкий — спалах сонячної активності. В Канаді без електрики залишилося шість мільйонів чоловік; радіо не працювало.

В наші дні потужний корональний викид приведе до припинення роботи супутників і супутникового зв’язку, відмови систем, які покладаються на супутникові дані; не стане GPS, мобільного зв’язку, будуть великі проблеми з інтернетом. Космонавти на МКС залишаться без зв’язку з Землею, а тим, хто в момент, коли заряджені частинки вдарять по станції, виявляться у відкритому космосі, і зовсім опиняться під загрозою смерті від радіації.

За оцінками експертів, тільки втрата діючих супутників обійдеться світовій економіці в 30-70 мільярдів доларів, загальні збитки можуть скласти до 2 трильйонів доларів, а на відшкодування шкоди підуть роки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button