Наука

Скільки чашок кави треба випити, щоб прокинутися: вчені провели експеримент

Низька доза кофеїну пригнічує альфа – мозкові хвилі і покращує виконавчі функції. Дослідження опубліковано в журналі Physiology & Behavior.

Дослідження, проведене в Таїланді з використанням електроенцефалографії (ЕЕГ) і когнітивних тестів, показало — робоча пам’ять поліпшується після вживання напою з кофеїном вранці. Крім того, записи ЕЕГ показали зниження активності альфа-хвиль. Цей тип мозкової активності, часто пов’язаний з сонливістю. Їх рівень нижче, якщо порівнювати з показниками ранкової активності до вживання напою з кофеїном.

Автори нової роботи досліджували, чи впливає одна низька доза кофеїну в якості ранкового напою на активність мозкових хвиль і когнітивні функції. Вчені Таїланду провели експеримент на 25 здорових молодих чоловіках (середній вік 21 рік), які зазвичай споживали 1-2 або менше чашок кави або чаю з кофеїном або 1 банку газованої води з кофеїном в день.

Учасників випадковим чином розділили на дві групи і провели сліпий експеримент з плацебо. Випробовувані відвідали лабораторію тричі. Під час першого візиту дослідники вимірювали різні параметри — вагу, зріст, відсоток жиру в організмі та інші показники. Експеримент провели під час другого візиту. Активність мозку вимірювали протягом 5 хв у стані спокою в сидячому положенні із закритими очима за допомогою ЕЕГ. Згодом учасники виконали два тести на когнітивні функції.

Після кожен учасник випив свою чашку ароматизованої води з кофеїном (50 мг) або без, в залежності від групи. Через 30 хвилин випробовуваним знову виміряли активність мозку і виконали когнітивні тести. Потім відбулися 5-хвилинні вправи, а потім ще один сеанс ЕЕГ та когнітивного тестування. Через тиждень вся процедура повторилася, з тією лише різницею, що групи помінялися місцями.

Результати показали, що через 30 хвилин після вживання кофеїну середня абсолютна потужність альфа-хвиль зменшується. В учасників, які прийняли плацебо виявлялася активність дельта-, бета – і тета-хвиль. Когнітивна функція, тобто швидкість зорово-моторної обробки, робоча пам’ять і увагу, покращилися після 30 хвилин вживання кофеїну і через 35 хвилин, куди включили 5 хвилин ізокінетичних вправ. Іншими словами, активність мозку, відповідальна за сонливість, зменшилася, а когнітивні функції покращилися через 30 хвилин після прийому 50 мг кофеїну. Ця доза практично аналогічна одній чашці еспресо.

Примітно, що це перше дослідження, яке виявило зворотну кореляцію між активністю альфа-хвиль і когнітивною функцією після одноразового вживання низької дози кофеїну.

Дослідження не вимірювало інших аспектів когнітивних функцій, таких як вирішення проблем та прийняття рішень. І, оскільки випробовуваними в цей раз були тільки чоловіки, в майбутньому експеримент проведуть з урахуванням гендерних відмінностей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button