ЕкологіяЗемля

Скорочення арктичного льоду впливає систему циркуляції води в Атлантичному океані

Вчені з Єльського університету і Університету Саутгемптона кажуть, що триваюче скорочення площі арктичного льоду може відігравати активну роль у зміні однієї з найбільших систем циркуляції води — Атлантичної меридіональної зворотної течії (AMOC), інакше званою термохалинною циркуляцією.


Гранична частина AMOC складається з щільної холодної води, яка тече на південь з Північної Атлантики, а верхня частина — з теплої солоної води, яка тече на північ південної Атлантики як частина Гольфстріму. AMOC відіграє важливу роль у регіональному і глобальному кліматі, впливаючи на країни Атлантичного океану, особливо в Європі, і впливаючи далеко за її межами. Катастрофічні наслідки її припинення було показано у фільмі «Післязавтра».

Раніше в цьому році в іншому дослідженні, теж проведеному в Єлі, було зазначено, що система AMOC стала не такою стабільною, як вважалося раніше. У цьому дослідженні зазначалося, що можливість руйнування AMOC в умовах глобального потепління значно недооцінюється.

В останньому дослідженні вчені знайшли новий зв’язок між морським льодом і AMOC — його скорочення, безсумнівно, може стати одним механізмів, які можуть сприяти розвалу AMOC. Дослідники засновували свої висновки на поєднанні комплексного моделювання кліматичних моделей і нових обчислень чутливості циркуляції океану до коливань температури та солоності на поверхні океану з плином часу.

В результаті експериментів з моделюванням наслідків вчені відзначили потенційну втрату від 30 відсотків до 50 відсотків сили AMOC через скорочення морського льоду в Арктиці. Це значна величина, яка прискорить крах AMOC.

Дослідники вважають, що зміни в Арктиці у вигляді скорочення морського крижаного покриву, який зараз спостерігається, є найбільш ефективним способом послабити велику океанську течію в Північній Атлантиці, яка відповідає за океанічне перенесення тепла від екватора до високих широт.

Дослідження було опубліковане в журналі Nature Climate Change.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button