Земля

Вчені склали атлас катастроф

Об’єднаний дослідницький центр Єврокомісії (ОДЦ ЄК) опублікував нову редакцію «Атласу планети людини», в якому оцінив внесок антропогенних факторів на стихійні лиха за 1975-2015 роки.


Перша редакція «Атласу планети людини» (Atlas of the Human Planet) була представлена в 2016 році. В основу документа лягли результати дистанційного зондування Землі (всього близько 12,4 трильйона супутникових знімків) і просторового моделювання, які використовувалися при створенні Глобального шару людських поселень (Global Human Settlement Layer, GHSL). Ця база даних знаходиться у відкритому доступі і дозволяє простежити динаміку людської присутності в різних районах з 1975 року.

Так, згідно з аналізом, до 2015 року площа населених пунктів на планеті збільшилася в 2,5, а кількість людей — в 1,8 рази. Велика частина населення живе у великих міських центрах. Тепер, виходячи з оцінок на основі GHSL, співробітники ОДЦ ЄК представили статистику стихійних лих за останні 40 років. Незважаючи на те, що такі катастрофи асоціюються з силами природи, у довгостроковій перспективі впливати на них здатні антропогенні фактори. Наприклад, вирубка лісів підвищує ризик селей — потоку з великою кількістю уламків гірських порід, що виникає в басейнах гірських річок, — оскільки в цьому випадку ґрунт позбавляється підтримки коренів дерев. Також збезлісення пов’язується з імовірністю виникнення ураганів. Документ охоплює шість типів явищ: землетрус, виверження вулканів, цунамі, повінь, тропічний циклон та шторм.

Ученые составили атлас катастрофКількісна оцінка та динаміка схильності жителів Європи повеней / ©EU, 2017

За інформацією вчених, найбільшу загрозу являє собою сейсмічна активність: за час спостережень кількість потенційних жертв землетрусу зросла на 93 процентних пункту. В сейсмічно активних районах проживають 170 мільйонів європейців — у Греції, Італії та Румунії показник перевищує 80 відсотків населення.

Найпоширенішим типом стихійних лих тим часом виявилися повені. У Європі з їх наслідками частіше стикалися жителі Німеччини (близько десяти відсотків населення) і Франції. Максимальна частка популяції, схильної до ризику (один мільярд осіб), що проживає в країнах Азії та Африки — 76,9 відсотка і 12,2 відсотка відповідно.

У районах вулканічної активності в 2015 році проживали 414 мільйонів чоловік, з них 11 мільйонів європейців. Зростання показника з 1975 року склав 86 процентних пунктів.

У свою чергу, тропічні циклони становлять небезпеку для 1,6 мільярда людей у 89 країнах світу — приблизно на півмільярда більше, ніж півстоліття тому.

В зоні дії штормових вітрів у XXI столітті виявилися 640 мільйонів чоловік, як правило, жителів Далекого Сходу — Китаю і Японії. З 30 до 20 мільйонів в цьому регіоні також збільшилася кількість потенційних жертв тропічних циклонів. При цьому населення США виявилося в чотири рази більше схильне до цунамі, ніж Китаю, але менше, ніж Японії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button