Наука

Сліди зубочистки вказали, що неандертальці дбали про гігієну порожнини рота

Неандертальський зуб зберіг борозенки, залишені зубочисткою, в черговий раз показуючи, що турбота про здоров’я зубів була поширена навіть у наших давно вимерлих родичів.

У 2010 році при розкопках печерної стоянки древніх людей на території Польщі вчені виявили два неандертальських зуби: верхній премоляр і третій нижній моляр («зуб мудрості»). З того часу вони зберігаються в Археологічному музеї в Кракові, а нещодавно знахідку детально досліджувала команда антропологів на чолі з Віолеттою Новачевською (Wioletta Nowaczewska) з Вроцлавського університету.

Радіовуглецевий метод датував знахідку віком близько 46 тисяч років. Гарне збереження зразків дозволило реконструювати їх детальні 3D-моделі, підтвердивши приналежність неандертальцям за морфологією і внутрішньою будовою. На неандертальське походження вказав і аналіз мітохондріальної ДНК — про це Новачевська і її колеги пишуть в статті, опублікованій в Journal of Human Evolution.

3D-модель моляра: у правій частині видно борозенки, залишені зубочисткою / ©M. Binkowski

Ніяких зубних патологій помічено не було, вчені виявили, що на зубі мудрості збереглися характерні борозенки — сліди частого використання зубочистки. Подібні сліди кілька років тому виявили й в останків неандертальців з Іспанії. Разом з новими результатами вони свідчать про те, що певна гігієна порожнини рота була поширена серед наших вимерлих родичів.

У печері також виявили кам’яні знаряддя мікокської індустрії, характерної для місцевих жителів середнього палеоліту, а також десятки фрагментів кісток тварин, що мешкали в тундростепі на сході сучасної Європи.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button