Екологія

Щоб стримати глобальне потепління, потрібно в 10 разів збільшити кількість сонячних батарей і вітряків

Міжнародне агентство з відновлюваних джерел енергії (IRENA) випустило звіт під назвою «світові перспективи енергетичних переходів». У документі проводиться оцінка необхідного збільшення встановленої потужності електростанцій, які отримують енергію з відновлюваних джерел для того, щоб до 2050 року середньорічна температура на Землі підвищилася не більше ніж на півтора градуса Цельсія. При збереженні поточних трендів енергоефективності у світі потрібно наростити кількість вітряків і сонячних панелей всього в одинадцять разів.

Image by Samuel Faber from Pixabay

Першу версію документа фахівці IRENA опублікували на цьому тижні на офіційному сайті. Основний висновок всього звіту: скоротити викиди парникових газів (в першу чергу-CO2) більш ніж реально. Для цього буде потрібно продовжувати роботи по збільшенню енергетичної ефективності виробничих потужностей, інфраструктури та транспорту. І, звичайно ж, наростити вироблення «зеленої» електрики в одинадцять з невеликих разів. А якщо точніше, то з приблизно 2,5 теравата встановленої потужності до 27,7 теравата. Під останніми розуміються будь-які поновлювані джерела — сонце, вітер, геотермальна, гідроенергетика, біопаливо.

У сукупності всі вони до 2050 року повинні закрити 90% від потреб людства в електроенергії проти 25% у 2018 році. Частина, що залишилася десята частина необхідної електрики буде надходити від природного газу (близько 6%) і атомних електростанцій (близько 4%). У своїх розрахунках автори документа спиралися як на існуючі, так і на перспективні технології. Зокрема, серед відновлюваних джерел енергії вказується і розпливчастий “океан”. Але окремо наголошується, що частка таких ще не освоєних методів отримання електрики може бути близькою до нуля.

Що цікаво, загальне первинне вироблення енергії (TPES) людством за наступні 30 років не повинно сильно вирости. Завдяки переходу на електрику у вигляді основного енергоносія, ефективність всієї економіки різко зросте. Нагадаємо, зараз “в проводи” йде лише 20-21%, на думку експертів IRENA до 2050 року ця частка повинна досягти 50%. Сценарій реалістичний, але зажадає величезного єднання зусиль більшості країн світу. Зокрема, необхідно максимально широко просувати електротранспорт і методи економії енергії.

Природно, щоб розвивати економіку в потрібному руслі, знадобляться гроші. У звіті наводиться оцінка як фінальних інвестицій, так і щорічних. Щоб не перегріти планету більше, ніж на півтора градуса до 2050 року, витрати на «енергетичний перехід» потрібно збільшити приблизно на 30%. Загальносвітові інвестиції за найближчі три десятиліття, на думку експертів IRENA, складуть 131 трильйон доларів або 4,4 трильйона щорічно.

Окремо у звіті згадані технології уловлювання або зв’язування вуглецю. Щоб досягти заявлених цілей по уповільненню глобального потепління, їх теж необхідно якомога швидше розвивати. В оцінці IRENA подібні методи в тій чи іншій формі відповідають за п’яту частину зниження викидів вуглекислого газу. З них третина-утилізація і поховання, а більша частина — отримання біопалива.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button