Наука

Собаки вміють засуджувати людину, коли вона «некомпетентна»

Якщо ваша собака подивиться на вас «косим поглядом», то, ймовірно, вона вас засуджує! Правда, дослідження говорить, що так роблять тільки суки, а не пси.

Дослідження, проведене в Університеті Кіото, Японія, показало, що собаки дійсно таємно судять нас, коли ми робимо помилки. На це вказали експерименти.

Ведучий автор дослідження, Хітомі Чіджііва, сказала: «Наші результати показують, що собаки, особливо самки, здатні визначати компетентність людини, що може вплинути на їх поведінку, особливо якщо мова йде про їжу. Майбутні дослідження повинні вивчити потенційні статеві відмінності між собаками в тому, як вони оцінюють людей».

Як проходив експеримент

В рамках роботи вчені хотіли з’ясувати, чи мають собаки здатністю оцінювати людей на основі їх майстерності. «Соціальним тваринам може бути вигідно оцінювати інших на основі не тільки соціальних рис, таких як готовність до співпраці, а й несоціальних, таких як майстерність або компетентність», — пишуть автори.

Для експерименту 30 собак посадили перед двома акторами, у кожного з яких був контейнер з кришкою. Один «компетентний» актор відкривав свій контейнер дуже швидко — за дві секунди. А другий, «некомпетентний», відкривав контейнер «з труднощами», але не міг зробити цього навіть через п’ять секунд.

Потім актори повторювали ці дії з двома різними контейнерами, перш ніж їм вручали два нових, які або містили шматочок собачого корму, або були порожніми. Нові коробки люди відкривали довше, весь цей час собаки лише спостерігали, і тільки після 30 секунд тваринам дозволили наблизитися. Взаємодії собаки були зняті на відео і згодом проаналізовані.

Як виявилося, самки собак дивилися на компетентних акторів значно довше, ніж самці, і з більшою ймовірністю підходили до такої людини. Це говорить про те, що суки можуть розпізнавати різні рівні компетентності у людей, коли це безпосередньо зачіпає інтереси самої собаки.

Невже тварини вміють засуджувати?

Психологи називають будь-які судження «соціальними оцінками». І попередні дослідження показали, що інші види, такі як мавпи-капуцини, здатні судити.

Оскільки собаки вже давно пристосувалися до життя в людському суспільстві в ході еволюційного процесу одомашнення, вони навчилися «читати нашу поведінку і спілкуватися з нами». Тому немає нічого дивного, що вони також здатні оцінювати наші дії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button