Всесвіт

Подивіться на міхур надгарячого газу в центрі «вмираючої» зірки (відео)

Коли зірки, подібні Сонцю, спалюють все паливо, вони скидають свої зовнішні шари, а ядро зірки стискається. Використовуючи рентгенівську обсерваторію «Чандра» НАСА, астрономи виявили міхур надгарячого газу в центрі однієї з цих стиснених зірок, планетарної туманності IC 4593.

Туманність IC 4593 знаходиться в галактиці Чумацький шлях на відстані близько 7 800 світлових років від Землі. Це найдальша планетарна туманність, виявлена телескопом «Чандра».

На цьому новому зображенні IC 4593 міхур, виявлений телескопом «Чандра», – це газ, нагрітий до більш ніж мільйона градусів.

Це складене зображення також містить дані про видиме світло, отримані з космічного телескопа Хаббл. Рожеві області на зображенні Хаббла – це перекриття випромінювання більш холодного газу, що складається з комбінації азоту, кисню і водню, тоді як зелене випромінювання в основному пов’язано з азотом.

Це складене зображення також містить дані про видиме світло, отримані з космічного телескопа Хаббл.

Незважаючи на те, що IC 4593 називають планетарною туманністю, цей клас об’єктів не має нічого спільного з планетами. Назві космічного явища дали близько двох століть тому, що туманності виглядали як диск планети при перегляді в невеликий телескоп. Фактично планетарна туманність утворюється після того, як внутрішня частина зірки з масою приблизно з Сонце стискається, а її зовнішні шари розширюються й охолоджуються. Це відбувається в процесі «вмирання» зірки, в кінці її життєвого циклу (який, проте, може тривати мільярди років). Що стосується Сонця, його зовнішні шари можуть сягати до орбіти Венери під час її фази червоного гіганта на кілька мільярдів років в майбутньому.

На додаток до гарячого газу це дослідження також виявляє докази наявності точкового джерела рентгенівського випромінювання в центрі IC 4593. У нього набагато більше енергії, ніж у міхура гарячого газу. Точкове джерело може бути як від зірки, яка відкинула свої зовнішні шари, щоб сформувати планетарну туманність, так і від можливої зірки-компаньйона в цій системі.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button