Земля

Сотні нових видів ссавців ховаються прямо у нас під носом

Нове дослідження американських вчених припускає, що кілька сотень досі невідомих видів ссавців ховаються у всіх на виду по всьому світу. Використовуючи суперкомп’ютер і передові методи машинного навчання, дослідники визначили, хто це може бути і де варто починати пошуки.

Хоботкова собачка Петерса, або чорно-руда слонова землерийка. / ©Wikimedia Commons

Передбачається, що на сьогодні формально описана лише невелика частка — від одного до десяти відсотків — всіх видів тварин, що населяють Землю. Ця невідповідність між кількістю видів з формальним таксономічним описом (класифікацією на основі загальних властивостей і ознак) і фактичним числом видів, зване лінеєвським дефіцитом, перешкоджає дослідженням у багатьох біологічних науках.

Щоб з’ясувати, в чому природа такого дефіциту – в неправильній оцінці і поганій класифікації або просто в нестачі досліджень, – команда вчених з Державного Університету штату Огайо і Редфордського університету (США) використовувала суперкомп’ютер і методи машинного навчання для аналізу загальнодоступних послідовностей генів. Всього проаналізували кілька мільйонів послідовностей для 4310 видів ссавців, а також дані про їх середовище проживання, поширеність та іншу релевантну інформацію.

Аналіз дозволив дослідникам побудувати прогностичну модель для визначення таксонів (родів, класів, порядків, сімей і так далі) ссавців, які можуть містити раніше невідомі види. Виявилося, більшість таких прихованих видів ссавців повинні бути досить невеликого розміру. Цілком можливо, це нові представники сімейств дрібних тварин на зразок кажанів, гризунів, землерийок і кротів.

Звідси стає ясно, що дотепер невідомі науці ссавці, швидше за все, ховаються прямо у всіх на виду: більшість з них маленькі і настільки схожі на відомих тварин, що біологи раніше не змогли розпізнати їх приналежність до іншого виду. За словами співавтора дослідження Брайана Карстенса (Bryan Carstens), професора еволюції, екології та біології організмів Університету штату Огайо, невеликі, тонкі відмінності в зовнішності помітити складніше при спостереженні крихітної тварини вагою в десять грамів в порівнянні з чимось розміром з людину.

“Ви не можете сказати, що це різні види, якщо не проведете генетичний аналіз, – пояснює професор Карстенс. – Грунтуючись на нашому аналізі, за консервативною оцінкою, у всьому світі існують сотні видів ссавців, які ще належить ідентифікувати». 

Крім того, модель дослідників передбачала, що приховані ссавці, швидше за все, будуть виявлені серед видів, які мають більш широкий ареал з високою мінливістю температури і опадів. Багато прихованих видів також можуть зустрічатися в тропічних лісах, що не дивно, оскільки саме там було знайдено більшість видів ссавців. Взагалі, грунтуючись на результатах дослідження, автори визначили, що на сьогодні в світі було ідентифіковано близько 80% видів ссавців.

“Шокує те, що вони дуже добре описані в порівнянні з жуками, мурахами або іншими видами тварин, — пояснює професор Карстенс. – Ми знаємо про ссавців набагато більше, ніж про багато інших тварин, тому що вони, як правило, більші і більш тісно пов’язані з людьми, це робить їх цікавішими для нас». 

Нове дослідження також виявило ключову причину, чому важливо ідентифікувати нові види. Так, в одного з недавно виділених в окремий вид кажанів був дуже вузький ареал проживання, поблизу Великого Басейну в Неваді, що робило захист цього виду особливо важливим.

“Ці знання важливі для людей, що займаються природоохоронною діяльністю. Ми не можемо захистити вигляд, якщо не знаємо, що він існує. Як тільки ми називаємо щось видом, це набуває великого юридичного значення”, – заверши професор Карстенс.

Стаття з результатами дослідження опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button