Земля

У ягуарів вперше виявили “міцну чоловічу дружбу”

Довгий час зоологи вважали ягуарів — найбільших кішок Нового Світу — переконаними одинаками, що сходяться один з одним тільки на період розмноження. Однак тепер з’ясувалося, що дорослі самці ягуарів готові об’єднуватися в пари, якщо це дозволить їм ефективніше охороняти територію і підвищити шанси на спаровування. Дослідження опубліковано в журналі Behavioral Ecology and Sociobiology.

Досі єдиним довготривалим союзом серед ягуарів вважалися відносини матері і дитинчати / © thealexandriazoo.com

Леви є рідкісним винятком серед диких котів, більшість з яких вважаються одинаками, які не терплять конкурентів на своїй території. Вчені вважали, що, крім матері, що вирощує дитинчат, жодна рись, оцелот або ягуар не стане ділити їжу або територію з іншим представником свого виду, а їх зіткнення поза сезоном розмноження призведе до агресії.

Тепер, схоже, зоологам доведеться переглянути свої погляди як мінімум щодо ягуара, адже, протягом декількох років спостерігаючи за взаємодією між самцями цього виду в Венесуелі і Бразилії, дослідники не без подиву виявили, що більшість контактів не можна назвати ворожими.

Більш ніж на семи тисяч отриманих відеозаписів зафіксували 105 взаємодій між дорослими ягуарами, більшість з яких — 70 випадків — вчені класифікували як співпрацю або формування коаліції. Тільки в 18 випадках взаємодія між самцями ягуарів була агресивною, тоді як в решту часу вони співпрацювали або ж мирно розходилися в різні боки.

При цьому союзи між самцями не були тимчасовими: тварин постійно бачили разом протягом багатьох років. Так, одна пара спільно патрулювала територію, спілкувалася один з одним, ділила здобич і відпочивала разом протягом семи років, інша — протягом восьми. При цьому самці не ставали агресивні по відношенню один одному навіть в сезон розмноження, і кожен з коаліційних ягуарів сходився і спаровувався з декількома самками.

Пара самців ягуарів патрулює свою територію / © Panthera 

Цікаво, що, на відміну від левів, у яких коаліції в основному виникають між братами, самці ягуарів охочіше співпрацювали з неспорідненими тваринами. Передбачається, що появі «чоловічих союзів» сприяла висока щільність ягуарів і потенційної здобичі: оскільки їжі вистачало на всіх, як і готових до розмноження самок, самці, що об’єдналися змогли ефективніше контролювати свою територію і захищати її від чужинців.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button