Поради

Способи поліпшити мову. Вправи на розвиток дикції

В ораторському мистецтві немає дрібниць – важлива кожна деталь. Оволодіваючи мистецтвом риторики, не забудьте звернути увагу на виразність мови і розвиток дикції.

техника речи

Навіщо потрібна виразна мова, і про що говорить чітка дикція?

У повсякденному житті нам часто зустрічаються люди, невиразна мова яких ріже слух. Вони часто ковтають закінчення або неправильно вимовляють слова. Однак для успішного оратора така вимова неприпустима. Від чіткої вимови тих чи інших звуків залежить багато чого: чи добре вас розуміють слухачі, як вони вас сприймають, як ставляться до поданої інформації. Тому слід добре попрацювати, щоб поліпшити дикцію і мова.

Чітка дикція – це, насамперед, прояв особистості і волі людини. Справа в тому, що багато людей, які говорять невиразно, найчастіше це роблять через лінь. Невиразна мова – це явна ознака слабкої волі, небажання працювати над собою і докладати зусилля. Такі люди, як правило, нездатні утримувати інтерес слухачів та управляти аудиторією.

Для тих же, хто хоче поліпшити свою мову і виробити дикцію, існують різного роду вправи, а ще краще курси на http://krasno.com.ua/. Це і скоромовки, і фрази, спеціально розроблені для того, щоб голос зазвучав чіткіше. В процесі звуковидобуття одночасно беруть участь язик, губи і зуби. Якщо ви навчитеся правильно володіти всіма інструментами видобуття звуків, ви отримаєте навик говорити чітко і виразно.

Будь-який актор театру, телеведучий, професійний оратор – кожна людина, що виступає на публіці, перш, ніж вийти на сцену, виконує деякі вправи. Такі розминки потрібні для того, щоб привести мовний апарат в бойову готовність.

Розвиток дикції. Вправи для гарної дикції та артикуляції

Помасажуйте язиком ротову порожнину зсередини. Робіть язиком обертальні рухи. Проведіть ним по зубам, як ніби ви чистите зуби, намагайтеся дістати язиком піднебіння.

Помасажуйте пальцями губи, щоки, ніс, шкіру під підборіддям. Надуйте щоки, як ніби ваша шкіра – натягнутий барабан. Стукайте по всіх цих місцях подушечками пальців, як барабанними паличками.

Промовляти скоромовки для поліпшення дикції і артикуляції щодня, хоча б по 5-10 хвилин.

Вправа на вимовляння скоромовок можна ускладнити. Наприклад, перед тим, як вимовляти скоромовки, можна покласти в рот кілька дрібних камінчиків або горішків. Зрозуміло, щоб у цьому випадку вимовити фразу красиво і чітко, слід докласти зусилля. Так тренуються м’язи рота, покращуючи артикуляцію.

Ще одною популярною вправою в розмовній практиці є також розмова з закритим ротом. Оскільки губи зімкнуті, ускладнюється вимова звуків. У цьому випадку також потрібно проявити додаткову вправність і волю, щоб сказати хоч скільки-небудь зрозумілі слова. Після такого тренування дикція і артикуляція у звичайній розмовній мові значно поліпшуються.

Буде дуже корисно, якщо перед кожним публічним виступом ви протягом 5-7 хвилин будете виконувати перші три вправи.

Отже, використовуючи дані поради, намагайтеся говорити чітко, виразно і зрозуміло, тоді вас вважатимуть достатньо цілеспрямованою людиною і будуть до вас ставитися з повагою. Крім того, завдяки вмінню гарно говорити, ви завжди будете гарним і приємним співрозмовником.

Тренуйтеся на скоромовках, практикуйтеся в проголошенні слів з закритим ротом, або використовуйте камінчики для створення додаткового навантаження і позитивний результат не змусить себе довго чекати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button