Головна / Наука / Спростовані традиційні уявлення про еволюцію імунітету

Спростовані традиційні уявлення про еволюцію імунітету

Селяни, що займаються землеробством, роками залишаються на одному місці. Скотарі мобільнішими, але вони часто контактують зі своїми тваринами. Все це в сукупності створює непогані умови для розмноження патогенних організмів, які частіше заражають людей. Отже, імунна система селян повинна бути сильніше, ніж у первісних мисливців, які жили на лоні зовсім дикої природи, — адже селянський імунітет частіше піддається суворим випробуванням, а його носії — природного відбору.

Приблизно так, тільки, зрозуміло, довше і складніше, вважають сучасні вчені у тому числі і ті, хто займається проблемами еволюції імунітету професійно. Між тим, ця точка зору до недавнього часу залишалася експериментально не перевіреного.

Виправити цей недолік спробували американські імунологи, які обрали в як об’єкт дослідження людей з племен бакига і батва, що живуть поруч один з одним на південному заході Уганди. Перші з них займаються сільським господарством і ведуть осіле життя. Другі до відносно недавнього часу були цілком первісними мисливцями-збирачами. Зараз їх життя змінюється, батва в 1991 році були переселені з джунглів в стаціонарні селища. Тому дослідники обмежилися людьми, достовірно народженими до цього року, генетика яких не несе на собі відбитку сучасної історії народу.

За генетичними даними, батва і бакига розійшлися приблизно 60 тисяч років тому. Це родичі, але дуже далекі — епоха їх спорідненості порівнянна з давнини з часом появи Homo sapiens. І вже точно 60 тисяч років тому в Африці не було сільського господарства, тому логічно вважати, що один з народів не займався ним ніколи.

Налагодження дружніх зв’язків з бакига і батва, дозволили взяти у них зразки крові, це зайняло три роки.

Взяті зразки були піддані впливу двох реагентів, один з яких імітував вірусну інфекцію, а другий — бактеріальну. З’ясувалося, що реальність повністю протилежна звичної вченим точці зору: імунітет мисливців-збирачів виявився помітно сильніше, ніж у селян. Причини цього поки невідомі.

Автори підкреслюють, що мова йде саме про імунні реакції, пов’язані з генетикою, причому в результаті відносно недавніх мутацій.