Наука

Спростовані традиційні уявлення про еволюцію імунітету

Селяни, що займаються землеробством, роками залишаються на одному місці. Скотарі мобільнішими, але вони часто контактують зі своїми тваринами. Все це в сукупності створює непогані умови для розмноження патогенних організмів, які частіше заражають людей. Отже, імунна система селян повинна бути сильніше, ніж у первісних мисливців, які жили на лоні зовсім дикої природи, — адже селянський імунітет частіше піддається суворим випробуванням, а його носії — природного відбору.

Приблизно так, тільки, зрозуміло, довше і складніше, вважають сучасні вчені у тому числі і ті, хто займається проблемами еволюції імунітету професійно. Між тим, ця точка зору до недавнього часу залишалася експериментально не перевіреного.

Виправити цей недолік спробували американські імунологи, які обрали в як об’єкт дослідження людей з племен бакига і батва, що живуть поруч один з одним на південному заході Уганди. Перші з них займаються сільським господарством і ведуть осіле життя. Другі до відносно недавнього часу були цілком первісними мисливцями-збирачами. Зараз їх життя змінюється, батва в 1991 році були переселені з джунглів в стаціонарні селища. Тому дослідники обмежилися людьми, достовірно народженими до цього року, генетика яких не несе на собі відбитку сучасної історії народу.

За генетичними даними, батва і бакига розійшлися приблизно 60 тисяч років тому. Це родичі, але дуже далекі — епоха їх спорідненості порівнянна з давнини з часом появи Homo sapiens. І вже точно 60 тисяч років тому в Африці не було сільського господарства, тому логічно вважати, що один з народів не займався ним ніколи.

Налагодження дружніх зв’язків з бакига і батва, дозволили взяти у них зразки крові, це зайняло три роки.

Взяті зразки були піддані впливу двох реагентів, один з яких імітував вірусну інфекцію, а другий — бактеріальну. З’ясувалося, що реальність повністю протилежна звичної вченим точці зору: імунітет мисливців-збирачів виявився помітно сильніше, ніж у селян. Причини цього поки невідомі.

Автори підкреслюють, що мова йде саме про імунні реакції, пов’язані з генетикою, причому в результаті відносно недавніх мутацій.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments