Земля

Стала відома швидкість розливу озера, яке охолодило 12000 років тому цілу півкулю

Згідно з дослідженням, проведеним Університетом Альберти, озеро Агассис, яке затопило північну півкулю 12 тис. років тому, витікало зі швидкістю 800 олімпійських басейнів в секунду.

Це відкриття підтверджує теорію про те, що розлив озера Агассис обернув назад потепління і повернув Землю в льодовиковий період.

Озеро виникло в результаті активного танення льодовиків в кінці останнього льодовикового періоду: розмірами воно перевершувало площу всіх сучасних Великих озер і займало 1,5 млн. км території. Агассис почав утворюватися 16 тис. років тому, після того, як трикілометровий крижаний щит Лаврентія на вершині північної половини Північної Америки почав танути.

Геоморфологічні дані свідчать про те, що в якийсь момент це озеро раптово розлилося. Міжнародне дослідження, проведене Софі Норріс, колишньою аспіранткою факультету природничих наук, уточнило, скільки води було скинуто.

Для того, щоб дізнатися обсяги води та швидкість розливу, автори роботи використовували осадові матеріали, щоб оцінити силу води, а також виміряли понад 100 поперечних перерізів долини, щоб зрозуміти розміри потоків. Команда також створила модель поступового руйнування греблі, використовуючи інформацію про внутрішню податливість і нестійкості корінних порід в регіоні.

В результаті автори прийшли до висновку, що швидкість скидання води становила 2 млн. м/сек: цей обсяг в десять разів більше потоку річки Амазонка. В цілому, з Агассіс за дев’ять місяців вилився 21 тис.м – приблизно такий же обсяг води є в усіх Великих озерах разом узятих.

Більш того, повінь пройшла у період під назвою Молодший Дріас – тоді північна півкуля тільки виходила з льодовикового періоду, проте знову охолола через холодну воду.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button