Земля

Потужна сонячна буря обрушилася на Землю 9200 років тому. Людство не готове до наступної

Вчені виявили на Землі сліди сонячного шторму. Це спантеличило вчених, тому що в той час Сонце знаходилося в одній з найбільш спокійних фаз. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Communications.

Надзвичайно потужна сонячна буря обрушилася на нашу планету, залишивши шрами на льоду, похованому глибоко під Гренландією й Антарктидою. Нове дослідження зразків стародавнього льоду показало, що цей раніше невідомий шторм є одним з найсильніших явищ сонячної погоди, коли-небудь виявлених. Якби він обрушився на Землю сьогодні, то вивів би з ладу сучасні системи зв’язку.

Згідно з новим дослідженням, потужна сонячна буря сталася близько 9 200 років тому. Проблема в тому, що в той час Сонце знаходилося в одній з найбільш спокійних своїх фаз. Це спантеличило авторів дослідження. Відповідно до загальноприйнятої думки, в такі періоди Земля найменше схильна до атак сонячних геомагнітних бур. У підсумку, нове дослідження доводить, що вченим поки вкрай складно передбачати сонячні бурі.

В ході роботи вони вивчили крижані керни, де шукали радіоактивні ізотопи берилію-10 і хлору-36. Вони “виробляються” високоенергетичними космічними частинками, які досягають Землю під час сонячних бур і здатні тисячоліттями зберігатися в льодах. Аналіз вказав на невідому і повномасштабну сонячну бурю, яка сталася в період низької сонячної активності.

Через це несподіване відкриття тепер дослідники стурбовані тим, що руйнівні сонячні бурі можуть наздогнати Землю, коли людство найменше буде їх очікувати. “Зараз ці шторми недостатньо враховуються при оцінці ризиків — говорить співавтор дослідження Раймунд Мюшелер, дослідник-геолог з Лундського університету в Швеції – вкрай важливо проаналізувати, як ці події можуть вплинути на сучасні технології і як нам захистити себе».

Сонячні бурі виникають, коли силові лінії магнітного поля на сонячній короні (зовнішня частина сонячної атмосфери) заплутуються, а потім різко повертаються на місце. Це раптове магнітне перез’єднання вивільняє величезні викиди плазми і магнітного поля, відомі як викиди корональної маси. Якщо потужний викид пройде над Землею, він в змозі стиснути магнітний щит планети, викликавши так звану геомагнітну бурю.

Слабкі геомагнітні бурі можуть пошкодити супутники та перервати радіопередачу; сильні шторми, такі як «хелловінські сонячні бурі» 2003 року, можуть викликати масові відключення електроенергії по всьому світу і завдати незворотної шкоди електричній інфраструктурі, такій як силові трансформатори. Деякі дослідники побоюються, що досить потужна сонячна буря може також зруйнувати підводні інтернет-кабелі в світі, що призведе до цифрового апокаліпсису, в результаті якого величезна частина населення світу залишиться без зв’язку на кілька місяців.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button