Земля

Стало відомо, коли Індія стала частиною Азії

Індія і Азія стали єдиним цілим приблизно 65-63 мільйона років тому, коли породи майбутнього півострова Індостан почали занурюватися під земну кору в центральній частині теперішнього Тибету, заявляють китайські геологи.


“Зіткнення Індії і Азії, здається, було найбільш потужною і цікавою геологічною подією за останні 500 мільйонів років. Існує безліч слідів цього процесу на дні океану, але те, як почався цей процес і як виник Тибет, поки залишається невідомим для нас через велику складність цього процесу”, — розповідає Дін Лін (Ding Lin) з Інституту вивчення Тибету КАН в Пекіні (Китай).

Індія, на відміну від багатьох інших регіонів Євразії, є своєрідним геологічним “мігрантом”. Вона не є частиною гігантської Євразійської тектонічної плити, і приєдналася до нашого континенту відносно недавно, в останні 65-70 мільйонів років. До цього вона була частиною Гондвани, південного супер-континенту, і її “сусідками” були Австралія, Африка, Антарктида і Південна Америка.

Те, коли Індія відокремилася від решти частин Гондвани, не викликає суперечок – це сталося близько 100 мільйонів років тому, коли півострів і Мадагаскар розділилися і Індостан почав подорож на північ, у бік майбутнього Пакистану та Індії. З іншого боку, коли саме Індія зіткнулася з Азією, викликає гарячі суперечки серед науковців.

Як розповідає Лін, до недавнього часу більшість геологів вважало, що це відбулося відносно недавно, близько 55 мільйонів років тому, коли Індія торкнулася Євразії у західних берегів нинішнього Пакистану. Подібні заяви викликають гостре неприйняття в інших вчених, які вважають, що Індія не могла рухатися так швидко, подолавши більше 2000 кілометрів за 40 мільйонів років після відділення від Гондвани. Тому вони вважають, що зіткнення сталося помітно пізніше, 35 мільйонів років тому.

Лінь і його колеги, у свою чергу, заявляють, що перша зустріч Індії та Євразійської плити сталася ще раніше, ніж у прихильників “пакистанської” гіпотези – 65 або 63 мільйони років тому, причому воно сталося в районі центрального Тибету, а не біля берегів Пакистану.

Китайські геологи прийшли до такого висновку, проаналізувавши останні дані за віком порід у “шва”, що з’єднує Індійську плиту і Азію і проходить по річці Ялуцангпо, витоку Брахмапутри. Як зазначають вчені, “сліди” магнітного поля Землі в найдавніших породах цього шва вказують на те, що він сформувався не 55 мільйонів років тому, як його західна частина в Пакистані, а як мінімум на 7-10 мільйонів років раніше, фактично ще до того, як вимерли динозаври.

В цей час Індія і Євразія ще не представляли собою єдиний клаптик суші – навіть після зіткнення їх розділяло майже 1,3 тисячі кілометрів води, яка покривала підводну частину Індійської плити. Її занурення під Тибет, як вважають вчені, не тільки послужило причиною народження цього плоскогір’я і Гімалайських гір, але і викликало потужні деформації і геологічні потрясіння на всій території Євразії.

Ці геологічні зміни, в свою чергу, викликали серйозні кліматичні перебудови в регіоні, позбавивши майбутній Тибет опадів і породивши вологий мусонний клімат з рекордним рівнем опадів у літній сезон, який характерний для Індії і Бангладеш сьогодні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button