Земля

Римську імперію могло вбити похолодання

Вчені з’ясували, що з першого по п’яте століття нашої ери температура Середземного моря була найвищою за останні дві тисячі років.

©canva

Вплив клімату і природних катаклізмів на історичні події останнім часом стало модною темою для наукових досліджень. Нещодавно, наприклад, ми писали про дослідження, що встановив зв’язок між падінням Римської республіки і великим виверженням вулкана на Алясці, що спричинило кілька холодних і неврожайних років.

Тепер же дослідники з Університету Барселони та італійського Інституту морських наук висунули припущення, що Римська імперія також стала жертвою кліматичних змін.

Вони проаналізували взяті з морських відкладень останки форамініфер Flobigerinoides ruber. Співвідношення магнію і кальцію в раковинах цих одноклітинних протистів, що мешкають у верхніх шарах води, дозволило реконструювати зміна температури води на поверхні Середземного моря за останні п’ять тисяч років.

У результаті з’ясувалося, що в перші п’ять століть нашої ери, на які припав розквіт Римської імперії, температура води була найвищою за останні дві тисячі років, і зокрема, на два градуси вище, ніж в кінці минулого століття. Потім температура почала з невеликими коливаннями знижуватися, досягнувши мінімуму до кінця малого льодовикового періоду в XIV-XV століттях.

Автори дослідження відзначають, що їх висновки узгоджуються з так званим «римським кліматичним оптимумом», і висувають припущення, що саме м’який клімат сприяв розширенню Римської імперії, а однією з причин її падіння могло стати подальше похолодання і зміна клімату з вологого на посушливий, який підірвав економіку і, зокрема сільське господарство.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button