Земля

Стало відомо, коли люди розділилися на раси

Вчені встановили час поділу виду Homo sapiens на окремі групи, які пізніше ізолювалися один від одного і перетворилися у сучасні раси. Виявилося, людство почало забарвлюватися в різні кольори близько 260 тисяч років тому.


Пошуки найперших людей ведуть два види вчених. Перші — археологи та антропологи — шукають древні кістки і визначають їх вік, другі читають геном.

Найдавніші рештки людей, які анатомічно не відрізнялися від сучасних, були знайдені на території Марокко; їх вік складає близько 300 тисяч років. Найдавнішою ДНК сучасних людей можуть похвалитися бушмени — представники малої африканської народності, які так відрізняються і від європеоїдів, і від представників негроїдної раси, що їх виділили в окрему расу — капоїдну (койсанську). Капоїди відокремилися від решти людства 100-160 тисяч років тому.

Найдавніші стоянки предків сучасних бушменів знаходять в Південній Африці. З рештків семи осіб, виявлених в районі трьох різних південноафриканських стоянок кам’яного та раннього залізного віків вдалося виділити ДНК; проаналізувавши її, генетики встановили, що залишки належали носіям мітохондріальної гаплогрупи L0d, яка зустрічається і у сучасних жителів Африки південніше Сахари — носіїв мов банту. Порівняння викопних генотипів з архівними даними про генотипи африканців показали, що рештки бронзового століття належали капоїдам, а ось залишки бронзового століття належали людям — родичам носіїв мов банту.

Антропологи також змогли розкрити деякі подробиці ранньої історії людини. Для цього знадобився відносно добре збережений геном хлопчика з Ballito Bay. Його ДНК залишалася незайманим генетичним змішанням, що дозволило вченим оцінити ступінь розбіжності мисливців-збирачів з Квазулу-Натал та інших народів. Для цього порівнювалися ДНК хлопчика і 12 інших геномів, що належать архаїчним і сучасним людям. Згідно з отриманими результатами, предки койсанських народів відокремилися від інших Homo sapiens 285-365 тисяч років тому.

Раніше вважалося, що найдавніший поділ Homo sapiens на окремі групи стався приблизно 160-100 тисяч років тому. Нове датування становить майже половину часу, що пройшло після того, як від основної гілки Homo 700-765 тисяч років тому відокремилися неандертальці (Homo neanderthalensis) і денисивці (Homo denisova). За словами дослідників, H. neanderthalensis і H. denisova розійшлися один від одного майже одночасно з поділом H. sapiens на групи.

Таким чином, отримані вченими результати відсувають початок процесу поділу людства на раси майже на 100-200 тисяч років. Це відбувалося до того, як H. sapiens покинули Африку (сто тисяч років тому) і переселилися на Близький Схід і в Європу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button