Земля

Стало відомо, навіщо вікінги колонізували Гренландію

Вікінги проникли на територію Гренландії заради видобутку бивнів моржів, монополію на торгівлю якими вони утримували протягом чотирьох століть. До такого висновку прийшли генетики та історики, що опублікували статтю в журналі Proceedings of the Royal Society B.

“Генетичний аналіз показує, що до 1100 році нашої ери Гренландія стала головним постачальником моржевої кістки для Західної Європи, фактично повною монополією в цій області. Високий попит на цей матеріал підтримував життя колоній вікінгів на цьому острові чотири століття. Поки не зрозуміло, що саме призвело до їх зникнення”, — розповідає Джеймс Барретт (James Barrett), археолог з Кембріджського університету (Великобританія).

Якщо вірити сагам вікінгів, першовідкривачами Нового Світла і Америки були не Христофор Колумб і його команда, а норвезькі мореплавці під керівництвом Еріка Рудого і його синів, які були вигнані з Норвегії в кінці 10 століття. Після довгих плавань, Гренландія стала їх новою батьківщиною приблизно в 986 році.

Сам факт присутності вікінгів на Гренландії та “Вінланді” – на острові Ньюфаундленд і півострові Лабрадор – сьогодні не викликає сумніву вчених завдяки безлічі археологічних знахідок і радіовуглецевих датувань. Суперечки викликає два інших моменти – чому Ерік Рудий назвав Гренландію “зеленим островом” і те, чому вікінги спочатку колонізували, а потім покинули нові землі.

Барретт і його колеги, які вже кілька років займаються “генетичною археологією” Північної Європи, знайшли відповідь на це питання, вивчаючи фрагменти моржевої кістки і різні прикраси з бивнів цих морських гігантів, які знайдені або зберігалися в Норвегії, на північному сході Англії і в інших регіонах Європи, де в минулому знаходилися найбільші торгові центри середньовіччя.

У часи льодовикового періоду, як відзначають вчені, популяція моржів була розділена на дві половини, одна з яких жила біля берегів Америки і Гренландії, а друга – біля берегів майбутньої Норвегії і Росії. Подібне розділення відбилося на пристрої їх геномів, зробивши їх несхожими один на одного.

Це наштовхнуло вчених на думку витягти обривки ДНК з цих шматочків моржевої кістки, розшифрувати її і спробувати знайти реальну “батьківщину” всіх цих прикрас. У загальній складності історики і генетики проаналізували 36 подібних артефактів, частина з яких датується 10-11 століттями, а інші були виготовлені значно пізніше. Цей аналіз несподіваним чином розкрив цікаву сторінку з історії вікінгів Гренландії.

Як виявилося, всі стародавні прикраси були виготовлені з бивнів моржів, які жили на берегах Баренцева моря та інших північних регіонів Євразії. Ситуація різко змінилася на початку 12 століття – фактично всі артефакти, зроблені в цей час і в більш пізні епохи, містили в собі сліди ДНК тільки “американських” моржів.

Єдиним джерелом цих бивнів, як зазначає Барретт, могли виступати дві колонії вікінгів в Гренландії та їх поселення на Ньюфаундленді, на берегах яких і сьогодні живуть великі групи західних моржів. На їх частку в 12-15 століттях, як показують розрахунки археологів, доводилося близько 94% європейської торгівлі моржевої кістки, що робило Гренландію однією з перших економічних монополій.

На користь цього говорить те, що Гренландія платила десятину церкві не грошима, а моржевою кісткою, а також використовувала її для того, щоб організувати своє власне єпископство, а також для підкупу вороже налаштованих вождів і навіть норвезьких королів.

Що змусило вікінгів покинути Гренландію і закинути надприбуткову монополію, поки не зрозуміло. За словами археолога, на цю роль можуть претендувати як природні катаклізми, такі як наступ “малого льодовикового періоду” в середині 15 століття, так і більш прозаїчні речі.

Приміром, ікла моржів могли просто вийти з моди, поступившись місце слонової кістки, а самі колонії моржів могли виснажитися в результаті хижацького полювання з боку нащадків Еріка Рудого. Як сподівається Барретт, відповідь на це питання буде рано чи пізно відкритий в літописах або інших пам’ятках історії вікінгів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button