Земля

Стародавні люди плавали по Середземному морю вже 450 000 років тому

Аналіз змін берегової лінії показав, що навички мореплавства відкрили не Homo sapiens, а їх попередники.

Група дослідників під керівництвом геолога Джорджа Ферентіноса з Патрського університету в Греції проаналізувала, як змінювався ландшафт Егейських островів протягом останніх тисячоліть. Результати показали, що стародавні предки людей почали перетинати Середземне море набагато раніше, ніж вважали вчені.

Photo by Raimond Klavins on Unsplash

У своїй роботі дослідники реконструювали, як змінювався рівень Середземного моря і берегова лінія островів Егейського моря під час льодовикових періодів і за останні 450 тис.років. Вчені використовували дельти древніх річок для визначення рівня моря і швидкості опускання, викликаної тектонічною активністю.

Дослідники виявили, що попередні реконструкції були неправильними. У найнижчій точці за останні 450 тис.років рівень моря був приблизно на 225 метрів нижче, ніж сьогодні. Хоча деякі з Егейських островів при таких змінах були пов’язані один з одним, цього було недостатньо, щоб вони з’єдналися з континентом. А значить, заселити їх люди могли тільки вплав.

Зміна берегової лінії при різному рівні води в Середземному морі. Зображення: Ferentinos et al., Quaternary International

Острови Егейського моря складаються зі сотень окремих ділянок землі, що формують архіпелаг, розкиданий по акваторії між Туреччиною, Грецією і Критом. Артефакти, знайдені на островах архіпелагу, показують, що вони були заселені древніми людьми, як мінімум 476 тис.років тому.

Крім того, інструменти, знайдені на Лесбосі і Кікладах (архіпелазі, до складу яких входять, наприклад, Ніксос, Мілос і Міконос), виконані в ашельскому стилі, розробленому близько 1,76 млн років тому. Археологи пов’язують його з поселеннями людини прямоходячої (Homo erectus) в Африці та Азії.

Попередні дослідження припускали, що заселення островів могло відбуватися по суші, коли під час льодовикових періодів рівень моря опускався, з’єднуючи острови з континентальною частиною Європи та Азії. Нова реконструкція спростовує ці гіпотези, підтверджуючи, що перше мореплавання з’явилося набагато раніше, ніж вважали вчені.

Дослідники відзначають, що оскільки стародавні люди могли перетинати Егейське море, вони ймовірно також могли перепливати і Гібралтар, а значить сучасні уявлення про колонізацію Західної Європи зі Сходу можуть бути також невірними і потребують додаткових досліджень.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button