Земля

Глобальне озеленення змінює локальний клімат

Група дослідників з Директорату зі стійким ресурсів у Італії і Гентського університету в Бельгії виявила докази охолодження деяких теплих районів планети і підвищення температури в прохолодних через глобальне озеленення.


Як зазначає команда в своїй статті, опублікованій в журналі Science, в значній мірі ці зміни обумовлені збільшенням вмісту в атмосфері вуглекислого газу.

Згідно з висновками вчених, загальне нагрівання атмосфери і зростання в ній обсягів вуглекислого газу роблять зелені райони планети ще зеленішими. В результаті деякі регіональні області стають трохи теплішими, а інші — холоднішими. Але ефект викликаний не тільки накопиченням атмосферного вуглецю. Азот, що використовується в добривах, проникає в природні екосистеми, змінюючи їх.

Як пояснюють дослідники, в теплих районах збільшення листового покриву може призводити до локалізованого охолодження за рахунок випаровування води рослинами, яка конденсується у повітрі. У прохолодних районах спостерігається протилежний ефект — наприклад, в бореальних лісах місцева температура може трохи підвищуватися через менше відбиття сонячного світла від поверхні.

Дослідники вивчили супутникові дані за період з 1982 по 2011 рік, що дозволило їм привласнити «листовий індекс» (LAI — leaf area index) різних частин поверхні Землі. При картуванні всієї планети група виявила, що приблизно на 60 % всіх рослинних зон зростання озеленення пом’якшило глобальне потепління на 14 %. У більш холодних зонах озеленення призвело до підвищення температури повітря на 10 %. Вони також виявили, що вплив може бути особливо значним в екстремальних погодних умовах — наприклад, в теплі і сухі або холодні і вологі періоди.

На думку вчених, отримані результати показують, що зміни в рослинності явно впливають на місцевий клімат, і тому їх слід приймати до уваги при розробці стратегій кліматичної адаптації та пом’якшення глобального потепління.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button