Земля

Стародавнє золото Трої, Греції та Месопотамії походило з одного джерела (фото)

Міжнародна група вчених за допомогою інноваційного мобільного лазерного методу вперше змогли проаналізувати зразки знаменитих прикрас раннього бронзового віку з Трої, Поліохні (острова в Греції) і Ура в Месопотамії. Результати показали, що всі вони походять з одного регіону і були продані на великі відстані.

Золоті прикраси бронзового віку з Поліохні (зверху): Foto: Christoph Schwall,ОAI Wien. Золоті прикраси бронзового віку з Трої (внизу): J. Huber, Ch. Schwall (ОAI Wien) und Born et al.

Намиста, підвіски, сережки і кольє, які були вивчені в роботі, зберігалися в музеї в Афінах. Всі вони настільки цінні, що їх не можна перевозити в лабораторію або проводити будь-які дослідження, залишають видимі сліди на предметах. Через це аналіз утруднений.

Вчені використовували мобільну технологію портативної системі лазерної абляції, щоб провести аналіз прямо в музеї. Отвір, проплавлений в поверхні золотого виробу променем такої системи, має діаметр всього 120 мкм і має конічну форму. Пошкодження можна розрізнити лише за допомогою електронного мікроскопа.

Мікроотвори, зроблені в процесі аналізу, під електронним мікроскопом. Зображення: Curt-EngelhornZentrum Archаometrie gGmbH

Окрім золота, історичні прикраси завжди містять інші елементи, такі як срібло, мідь, цинк, паладій та платина. Залежно від сплаву можна створити певний хімічний профіль знахідок і використовувати його, щоб робити висновки, пояснюють вчені. Наприклад, високі концентрації цинку, паладію і платини в прикрасах з Трої є явною ознакою того, що золото, використане для створення прикрас, було вимито річкою у вигляді золотого пилу.

Дослідники також змогли показати, що ювелірні вироби вироблялися серійно в майстернях, а не тільки у вигляді окремих предметів. Це підтверджує, наприклад, однакову кількість платини і паладію в золотих дисках в намистах одного дизайну, знайдених в різних місцях. Археологи вважають, що їх роботи свідчить про існування розвиненої торгової мережі, яка покривало все Середземномор’я і простягалася до річки Інд в Азії.

Розташування місць поховань об’єктів бронзового віку з подібною структурою і походженням (зірочки) і золоті родовища (жовті області). Джерело: Numrich et al. 2022; Карта: Ch. Schwall, M. Bоrner (ОAI Wien)


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button